Buxoro viloyatining Kogon shahrida o‘zaro janjal oqibatida kelinini pichoqlab o‘ldirgan qaynota 7 yilga ozodlikdan mahrum etildi. Bu haqda Oliy sud matbuot kotibi Aziz Obidov ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, 2024 yilning oxirida sodir bo‘lgan qotillik holati yuzasidan ko‘rib chiqilgan sud ishiga oid hukm joriy yilning iyun oyida o‘qib eshittirilgan.
Unga ko‘ra, asli Toshkent viloyatida tug‘ilgan va uzoq yillardan buyon Buxoro viloyatining Kogon shahrida yashab kelgan 68 yoshli V.K.ning ayrim qo‘ni-qo‘shnilari bilan ham azaldan kelishmovchiligi bo‘lgan. U spirtli ichimliklar iste’mol qilishi tufayli o‘z oilasi bilan ham tez-tez janjal va kelishmovchiliklarga borib turgan. Xususan, V.K. o‘g‘li D.K. bilan birga yashab kelayotgan kelini D.I. bilan ham o‘zaro tortishib qolgan. Og‘zaki tortishuvdan so‘ng kelini pod’ezd va yo‘laklarni tozalash uchun ko‘chaga chiqib ketgan. Qaytib kelgan kelin eshikning ichkaridan qulflab qo‘yilganini ko‘rib, qaynotasidan uni ochishini so‘ragan.
Biroq qaynota qo‘pollik bilan “qayerdan kelgan bo‘lsang o‘sha yerga ket”, deya baqirgan. Kelin bir muddat ko‘chadagi o‘rindiqda qolib ketgan. Oradan vaqt o‘tib, qaynota eshikni ochib, kelinidan ichkariga kirishini so‘ragan. Qaynota ichkariga kirgan kelin bilan yana janjallasha boshlagan. Jahli chiqqan kelin qaynotasini itarib yuborib, uni o‘qlov bilan ura boshlagan. Spirtli ichimlik ta’sirida bo‘lgan qaynota o‘zini himoya qilish uchun oshxona pichog‘ini olib, keliniga tashlangan. Pichoq bilan kelinining qorin va qorin usti qismiga shafqatsizlarcha urgan. D.I. yiqilgan va sudralgan holda ko‘chaga chiqib, qo‘ni-qo‘shnilardan yordam so‘ragan.
Jabrlanuvchi tezkor tibbiy yordam ko‘rsatilishi va muolajalar olib borilishiga qaramay, shifoxonada vafot etgan. Qaynota sud-tergov jarayonlarida qilmishidan pushaymonligini, sog‘lig‘ining yomonligini, nafaqaxo‘r ekanini inobatga olib, “adolatli” qaror chiqarishni so‘rab ko‘rsatma bergan.
Unga nisbatan Jinoyat kodeksining 97-moddasi (qasddan odam o‘ldirish) bilan ish qo‘zg‘atilgan. Sudlanuvchi jinoyat ishlari bo‘yicha Kogon shahar sudi hukmi bilan 7 yil muddatga ozodlikdan mahrum etilgan.

In the city of Kogon, Bukhara region, a father-in-law who stabbed his daughter-in-law to death as a result of a mutual quarrel was sentenced to 7 years of imprisonment. This was reported by Aziz Obidov, the press secretary of the Supreme Court.
It was noted that the verdict in the murder case that occurred at the end of 2024 was announced in June of this year.
According to the case, V.K., a 68-year-old man originally born in the Tashkent region but who had lived in the city of Kogon, Bukhara region, for many years, had long-standing conflicts with some of his neighbors. Due to his consumption of alcoholic beverages, he frequently quarreled and had disagreements with his own family. In particular, V.K. also had mutual disputes with his daughter-in-law D.I., who lived with his son D.K. After a verbal altercation, the daughter-in-law went outside to clean the porch and walkways. Upon returning, she found the door locked from the inside and asked her father-in-law to open it.
However, the father-in-law rudely shouted, "Go back to wherever you came from." The daughter-in-law remained sitting on a bench outside for some time. After a while, the father-in-law opened the door and asked her to come inside. Once inside, he began arguing with the daughter-in-law again. Enraged, the daughter-in-law pushed her father-in-law away and started hitting him with a rolling pin. Under the influence of alcohol, the father-in-law grabbed a kitchen knife to defend himself and attacked the daughter-in-law. He mercilessly stabbed her in the abdomen and upper abdominal area. D.I. collapsed and crawled outside, asking neighbors for help.
Despite receiving prompt medical attention and treatment, the victim died in the hospital. During the trial, the father-in-law expressed remorse for his actions, citing his poor health and status as a pensioner, and requested a "fair" verdict.
He was charged under Article 97 of the Criminal Code (intentional homicide). The defendant was sentenced by the Kogon City Court to 7 years of imprisonment.