NATO hisob-kitoblariga ko‘ra, Rossiyaning Ukrainadagi harbiy yo‘qotishlari bir million kishidan oshgan. Bu haqda Germaniyaning DW nashri NATO sammiti doirasida Gaagada o‘tkazilgan brifingda ittifoqning yuqori martabali rasmiysiga tayanib xabar berdi.
Ma’lumotga ko‘ra, bu raqamdan kamida 250 ming kishi jang maydonida halok bo‘lgan. NATO vakilining aytishicha, iqtisodiy salohiyat nuqtayi nazaridan Rossiya urushni kamida 2027 yilgacha davom ettira oladi.
NATO Bosh kotibi Mark Ryutte Gaaagadagi sammit oldidan Ukraina Prezidenti Vladimir Zelenskiy bilan o‘tkazgan brifingda Kiyevga ko‘rsatilayotgan yordam davom etishini bildirgan. Unga ko‘ra, 2024 yilda ittifoqdoshlar Ukraina xavfsizligi uchun 35 milliard yevroga yaqin yordam va’da qilgan.
— Biz qo‘limizdan kelgan barcha choralarni ko‘ramizki, tinchlik o‘rnatilgach, Ukraina shunchalik mustahkam bo‘lsinki, Vladimir Vladimirovich Putin boshqa hech qachon uning bir qarich hududiga ham da’vogarlik qilolmasin, — deydi Ryutte.
Zelenskiy esa o‘z navbatida NATO va Yevropa ittifoqining Ukrainaga nisbatan birdamligi muhim ekanini ta’kidladi.
— Siz bu birlikni Ukraina atrofida ko‘rib turibsiz. Bu birlik bizni kuchaytiradi, bizga qarshilik ko‘rsatishda quvvat beradi, — deydi Ukraina Prezidenti.

Russia's losses in Ukraine have exceeded 1 million people.
According to NATO calculations, Russia's military losses in Ukraine have exceeded one million people. This was reported by Germany's DW publication, referencing a high-ranking NATO official during a briefing held in The Hague within the framework of the NATO summit.
According to the information, at least 250,000 of this number have been killed in combat. As per a NATO representative, from an economic potential standpoint, Russia could continue the war until at least 2027.
NATO Secretary-General Mark Rutte, in a briefing held with Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy before the summit in The Hague, has announced the continuation of assistance to Kyiv. According to him, allies have pledged nearly 35 billion euros' worth of aid for the security of Ukraine in 2024.
— We will take all possible measures so that, once peace is established, Ukraine is so strong that Vladimir Vladimirovich Putin can never again lay claim to even an inch of its territory, — says Rutte.
Zelenskyy, in turn, emphasized the importance of solidarity shown towards Ukraine by NATO and the European Union.
— You see this unity around Ukraine. This unity strengthens us, gives us the strength to resist, — says the President of Ukraine.
Image of 'During a mass riot in Turkey, a young man was crushed by a van.'
During a mass riot in Turkey, a young man was crushed by a van.
As a result of the incident, the prison guard, who suffered severe injuries, has passed away.
Image of 'Russia launched a ballistic strike on Ukraine.'
Russia launched a ballistic strike on Ukraine.
In Dnipro, at least 9 people died, and in the city of Samara, Dnipropetrovsk region, another two people were killed.