Qirg‘iziston Armaniston va Ozarbayjon o‘rtasidagi tinchlik kelishuvini imzolash uchun platforma taqdim etishga tayyor. Bu haqda Qirg‘iziston Jogorku Keneshi raisi Nurlanbek Turgunbek Uluning Yerevandagi tashrifi chog‘ida ma’lum qilindi.
Armaniston Milliy majlisi spikeri Alen Simonyan Qirg‘iziston parlament delegatsiyasini qabul qildi. Uchrashuvda Simonyan Armaniston va Ozarbayjon o‘rtasidagi tinchlik kelishuvi loyihasi to‘liq ishlab chiqilganini va armaniyaliklar uni imzolashga tayyor ekanini ta’kidladi.
Bu bayonotga javoban, Qirg‘iziston parlamenti raisi Nurlanbek Turgunbek Ulu shunday dedi:
«Biz mintaqada barqaror tinchlik va xavfsizlikni ta’minlashga qaratilgan sa’y-harakatlarni qo‘llab-quvvatlaymiz. Agar zarurat bo‘lsa, Qirg‘iziston vositachilik vazifasini o‘ziga olib, tinchlik kelishuvini imzolash uchun maydon taqdim etishga tayyor».
Eslatib o‘tamiz, joriy yil 13-mart kuni Armaniston va Ozarbayjon tinchlik kelishuvi loyihasidagi 17 banddan so‘nggi 2 nozik masala yuzasidan kelishuvga erishganini e’lon qilgan edi. Yerevan hujjatni imzolash joyi va vaqti bo‘yicha muzokaralarga tayyor ekanini ma’lum qilgan, biroq Boku bu muzokaralarni hali erta, deb hisoblamoqda.
Ozarbayjon tomoni munosabatlarni to‘liq normallashtirish uchun yana ikki talabni ilgari surmoqda: 2022-yildan buyon faoliyati to‘xtatilgan YEXHT Minsk guruhining rasman tarqatilishi va Armaniston Konstitutsiyasiga o‘zgartish kiritish.

Kyrgyzstan is ready to provide a platform for signing a peace agreement between Armenia and Azerbaijan. This was announced during the visit of the Chairman of the Jogorku Kenesh of Kyrgyzstan, Nurlanbek Turgunbek Uly, to Yerevan.
The Speaker of the National Assembly of Armenia, Alen Simonyan, received a Kyrgyz parliamentary delegation. At the meeting, Simonyan noted that the draft peace agreement between Armenia and Azerbaijan has been fully developed and the Armenians are ready to sign it.
In response to this statement, the Chairman of the Kyrgyz Parliament, Nurlanbek Turgunbek Ulu, said:
"We support efforts aimed at ensuring sustainable peace and security in the region. If necessary, Kyrgyzstan is ready to take on the role of mediator and provide a platform for signing a peace agreement."
It should be recalled that on March 13 of this year, Armenia and Azerbaijan announced that they had reached an agreement on the last two sensitive issues out of 17 points in the draft peace agreement. Yerevan has announced its readiness for negotiations on the place and time of signing the document, but Baku considers these negotiations premature.
The Azerbaijani side puts forward two more demands for the full normalization of relations: the official dissolution of the OSCE Minsk Group, whose activities have been suspended since 2022, and amendments to the Constitution of Armenia.