AQSH va Hindiston mudofaa vazirlari telefon orqali Kashmirdagi terakt va Nyu-Dehli va Islomobod o‘rtasidagi keskinlikni muhokama qildi. Xegset AQSHning Hindiston bilan birdamligini bildirdi va o‘zini himoya qilish huquqini yana bir bor tasdiqladi. U, shuningdek, terrorizmga qarshi kurashda Vashington Hindistonni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashiga ishontirdi. Hindiston Mudofaa vazirligi X izhtimoiy tizimida shu xaqiqatda post qoldirgan.
Avvalroq AQSH Davlat kotibi Marko Rubio ham Hindiston tashqi ishlar vaziri Jayshankar bilan telefon orqali muloqot qilgan edi.
Rubio terrorchilikka qarshi kurashda Vashingtonning Nyu-Dehli bilan hamkorlik qilish majburiyatini yana bir bor ta’kidladi va Hindistonni Pokiston bilan taranglikni kamaytirish, Janubiy Osiyoda tinchlik va xavfsizlikni saqlash uchun hamkorlik qilishga chaqirdi.

The defense ministers of the USA and India discussed the attack in Kashmir and the heightened tensions between New Delhi and Islamabad over the phone. Hegset expressed the USA's solidarity with India and reaffirmed its right to self-defense. He also assured that Washington would fully support India in its fight against terrorism. The Indian Defense Ministry has posted this fact on its social network here.
Earlier, the US Secretary of State Marco Rubio also had a phone conversation with the Indian Minister of External Affairs Jaishankar here.
Rubio reiterated Washington's commitment to collaborate with New Delhi in the fight against terrorism and invited India to reduce tensions with Pakistan, as well as to cooperate in maintaining peace and security in South Asia.