The Guardian xabariga ko‘ra, Eron Turkiyadagi Injirlik strategik aviabazasiga raketa hujumini amalga oshirdi, u yerda kamida 50 ta Amerikaning B61 yadroviy bombalari saqlanmoqda. Hujum ikki ballistik raketani o‘z ichiga olgan bo‘lib, ular mintaqadagi Amerika yadroviy qurollari uchun asosiy obyekt bo‘lib xizmat qiladigan yaxshi himoyalangan NATO qurilmasiga yo‘naltirilgan.
NATO imkoniyatlari bilan birlashtirilgan Turkiya havo hujumidan mudofaa tizimlari osmonda ham, baza perimetri yaqinida ham yaqinlashib kelayotgan raketalarni muvaffaqiyatli tutib oldi. Mahalliy aholi tungi osmonda yorqin chaqnashlar va g‘ayrioddiy harakatlarning dramatik kadrlarini suratga oldi, tahlilchilarning fikricha, bu Eron ballistik raketalarining tutib olinishini ko‘rsatadi. Zararning to‘liq darajasi noma’lum bo‘lsa-da, hodisa Turkiya hududida ehtimoliy yadroviy falokat haqida keng havotir uyg‘otdi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, Qo‘shma Shtatlar Turkiyadagi yadroviy arsenalini birinchi navbatda NATO ittifoqchilarini himoya qilish va Anqara bilan strategik aloqalarni mustahkamlash uchun joylashtirmoqda. Injirlik aviabazasida saqlanayotgan B61 bombalari Turkiya hukumatining aniq ruxsatisiz Amerika samolyotlari tomonidan ishlatilishi mumkin emas, bu alyans doirasidagi ushbu qo‘shma yadroviy kelishuvning nozik tabiatini aks ettiradi.
Avvalroq The New York Times Vashington Anqaraning Suriyadagi harbiy amaliyotlari tufayli Turkiyadan yadro qurolini evakuatsiya qilish imkoniyatini ko‘rib chiqayotgani haqida xabar bergan edi. Biroq AQSh rasmiylari oxir-oqibat xavf-xatarga qaramay, bombalarni o‘z joyida qoldirishga qaror qildi. So‘nggi hujum ushbu ilgor yadroviy obyektlarning xavfsizligi va kelajagi haqidagi uzoq davom etgan munozaralarga yangi shoshilinchlik qo‘shdi.
G‘arb tahlilchilarining ta’kidlashicha, agar Tehrondagi hozirgi rejim o‘zining tajovuzkor xatti-harakatlarini o‘zgarishsiz davom ettirsa, Qo‘shma Shtatlar hatto yadro qurolidan foydalanish bilan bog‘liq stsenariylarni ko‘rib chiqishi mumkin. Injirlikka berilgan zarba Eron va G‘arb ittifoqi o‘rtasidagi keskinlik kuchayib borayotganini ta’kidlab, mintaqaviy barqarorlik va beqaror hududlardagi yadroviy zaxiralar xavfsizligi bo‘yicha jiddiy savollarni keltirib chiqaradi.
Hodisa geosiyosiy keskinlikning kuchayishi fonida sodir bo‘ldi, kuzatuvchilar NATO infratuzilmasiga qarshi bunday to‘g‘ridan-to‘g‘ri harakatlar oldindan aytib bo‘lmaydigan oqibatlarga olib kelishi mumkinligidan ogohlantirmoqda. Turkiya rasmiylari hozircha buning oqibatlari haqida rasmiy bayonot bermadi, biroq hujumga javoban baza atrofidagi xavfsizlik choralari kuchaytirilgani aytilmoqda.

According to The Guardian, Iran carried out a missile attack on the strategic Incirlik airbase in Turkey, where at least 50 American B61 nuclear bombs are stored. The attack involved two ballistic missiles, which were aimed at a well-fortified NATO facility that serves as a key site for American nuclear weapons in the region.
Turkey's air defense systems, integrated with NATO capabilities, successfully intercepted the incoming missiles both in the sky and near the base perimeter. Local residents captured dramatic footage of bright flashes and unusual activity in the night sky, which analysts believe shows the interception of Iranian ballistic missiles. While the full extent of the damage is unknown, the incident has raised widespread concern about a potential nuclear catastrophe on Turkish soil.
Experts emphasize that the United States has stationed its nuclear arsenal in Turkey primarily to protect NATO allies and strengthen strategic ties with Ankara. The B61 bombs stored at Incirlik airbase cannot be used by American aircraft without the explicit consent of the Turkish government, reflecting the delicate nature of this joint nuclear arrangement within the alliance.
Previously, The New York Times reported that Washington was considering the possibility of evacuating nuclear weapons from Turkey due to Ankara's military operations in Syria. However, US officials ultimately decided to leave the bombs in place, despite the risks. The recent attack has added new urgency to the long-standing debate about the security and future of these forward-deployed nuclear assets.
Western analysts stress that if the current regime in Tehran continues its aggressive behavior unchanged, the United States may even consider scenarios involving the use of nuclear weapons. The strike on Incirlik underscores the escalating tension between Iran and the Western alliance, raising serious questions about regional stability and the security of nuclear stockpiles in volatile areas.
The incident occurred against a backdrop of rising geopolitical tension, with observers warning that such direct actions against NATO infrastructure could lead to unpredictable consequences. Turkish officials have not yet made an official statement regarding the implications, but it is reported that security measures around the base have been strengthened in response to the attack.