2024 yil mart oyida Xonobod shahar “A.Navoiy” mahallasida Qirg‘iz Respublikasining Jalolobod viloyati bilan bog‘lovchi yashirin tunnel topildi. Yer osti yo‘lagi orqali tovarlarni noqonuniy tashish tashkil etilgani aniqlandi. Bu haqda “Darakchi.uz”ga DXX ma’lum qildi.
“Tonnabop” mobil telefonlar va oltin
Qirg‘iziston fuqarosi 5 mlrd 954 mln so‘mlik 812 dona mobil telefonni O‘zbekistonga olib o‘tishga, 1 mlrd 558 mln so‘mlik 1,7 kg nostandart oltinni mamlakatdan olib chiqishga uringan paytda qo‘lga olindi.
Sheriklar ham fosh bo‘ldi
Andijon shahri va Oltinko‘l tumanida yashovchi 3 nafar fuqaroning manzillaridan qo‘shimcha ravishda 2 mlrd 839 mln so‘mlik texnika buyumlari aniqlandi. Ular orasida mobil telefonlar, quloqchinlar, adapterlar va USB kabellar bo‘lgan.
Yer osti tunneli qanday qurilgan?
Tunnel 18-20 metr chuqurlikda, 60-70 sm kenglikda va 170-180 sm balandlikda bo‘lib, uzunligi 300-350 metrni tashkil etgan. Guruh a’zolari vazifalarini aniq taqsimlashgani ma’lum bo‘ldi.
Sud hukmi: ozodlikdan mahrum etildi
Andijon shahar sudi Qirg‘iziston fuqarosini 6 yilga, 3 nafar O‘zbekiston fuqarosini esa 5 yilga ozodlikdan mahrum qildi. Ulardan olingan barcha mol-mulk va yashirin tunnel davlat foydasiga musodara qilindi.
Ikkinchi tunnel ham topildi
Xonobodda yana bir yer osti yo‘lagi aniqlanib, u ham sud qarori bilan yo‘q qilindi. Uy va undagi ashyoviy dalillar davlat foydasiga musodara qilindi. Uy egasi 5 yilga qamaldi.
Qonunbuzarliklarga qarshi kurash davom etadi
Tergov davomida qo‘shni davlatdan olib kelingan mobil telefonlar Andijon va Toshkentdagi savdo markazlarida sotilgani ma’lum bo‘ldi. Huquq-tartibot organlari bunday jinoyatlarga qarshi qat’iy kurashishni davom ettirmoqda.

In March 2024, a secret tunnel was discovered in the "A.Navoi" neighborhood of Khanabad city, connecting it with the Jalal-Abad region of the Kyrgyz Republic. It was established that the illegal transportation of goods through the underpass was organized. The State Security Service informed "Darakchi.uz" about this.
Tons of mobile phones and gold
A citizen of Kyrgyzstan was detained while attempting to smuggle 812 mobile phones worth 5 billion 954 million soums into Uzbekistan and 1.7 kg of non-standard gold worth 1 billion 558 million soums out of the country.
The partners were also exposed
In addition, equipment worth 2 billion 839 million soums was discovered at the addresses of 3 citizens living in the city of Andijan and the Altynkul district. These included mobile phones, headphones, adapters, and USB cables.
How is the underground tunnel constructed?
The tunnel is 18-20 meters deep, 60-70 cm wide, and 170-180 cm high, with a length of 300-350 meters. It turned out that the members of the group clearly distributed their duties.
Sentence: imprisonment
The Andijan City Court sentenced a citizen of Kyrgyzstan to 6 years of imprisonment, and 3 citizens of Uzbekistan to 5 years of imprisonment. All the property seized from them and the secret tunnel were confiscated in favor of the state.
The second tunnel has also been found
Another underground passage was discovered in Khanabad, which was also destroyed by court order. The house and the material evidence in it were confiscated in favor of the state. The homeowner was sentenced to 5 years in prison.
The fight against offenses continues.
During the investigation, it was revealed that mobile phones imported from the neighboring country were sold in shopping centers in Andijan and Tashkent. Law enforcement agencies continue to decisively combat such crimes.