Andijon viloyati hokimligi va Kinematografiya agentligi eng yopiq davlat tashkilotlari bo‘ldi
'Andijon viloyati hokimligi va Kinematografiya agentligi eng yopiq davlat tashkilotlari bo‘ldi'ning rasmi
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi 2024 yil yakunlariga ko‘ra davlat organlari va tashkilotlarida ochiqlik bo‘yicha amalga oshirilgan ishlarning samaradorligi va natijadorligini baholadi.
Ochiqlik indeksi asosida baholash natijalariga ko‘ra, 50 ta davlat organi “yashil” (2023-yilda 31 ta), 35 tasi “sariq” (43 ta) va 13 tasi “qizil” (29 ta) samaradorlik ko‘rsatkichlarini qayd etdi.
Eng yuqori samaradorlik ko‘rsatkichlari “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ (91 ball), Soliq qo‘mitasi (90 ball), “O‘zavtosanoat” AJ (89 ball) va “Navoiy kon-metallurgiya kombinati” AJ (89 ball) tomonidan ko‘rsatilgan.
Ochiqlik bo‘yicha eng past ko‘rsatkichlarni Andijon viloyati hokimligi (28,5 ball) va Kinematografiya agentligi (30,43 ball) qayd etdi. Shuningdek, uchinchi toifaga Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi, Milliy antidoping agentligi, Gidrometeorologiya xizmati agentligi, "Asaka" ATB, "Yo‘lqurilish" AJ, Jizzax, Farg‘ona va Sirdaryo viloyatlari hokimliklari, Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi, Elektr energiyasi, neft mahsulotlari va gazdan foydalanishni nazorat qilish inspeksiyasi, "RЕS" AJ kiritildi.

The administration of the Andijan region and the Cinematography Agency became the most closed state organizations.
The Anti-Corruption Agency announced the Transparency Index based on the results of 2024.
Image of 'The administration of the Andijan region and the Cinematography Agency became the most closed state organizations.'
The Anti-Corruption Agency assessed the effectiveness and outcomes of the transparency measures implemented by state bodies and organizations based on the results of 2024.
Based on the Transparency Index, 50 state bodies marked "green" (up from 31 in 2023), 35 were "yellow" (down from 43), and 13 were "red" (down from 29) in terms of efficiency indicators.
The highest efficiency scores were recorded by "Almalyk Mining and Metallurgical Combine" JSC (91 points), the Tax Committee (90 points), "Uzavtosanoat" JSC (89 points), and "Navoi Mining and Metallurgical Combine" JSC (89 points).
The lowest transparency scores were recorded by the Andijan region’s administration (28.5 points) and the Cinematography Agency (30.43 points). Additionally, the third category includes the Agency for the Development of the Pharmaceutical Industry, the National Anti-Doping Agency, the Hydrometeorological Service Agency, "Asaka" Bank, "Yolqurilish" JSC, the administrations of Jizzakh, Fergana, and Syrdarya regions, the Committee on Family and Women's Affairs, the Inspection for Control over the use of Electric Power, Oil Products, and Gas, "RES" JSC.