Tramp deportatsiya buyrug‘iga bo‘ysunmay, AQSHni tark etmagan muhojirlarga kuniga 998 AQSH dollarI miqdorida jarima solishni rejalashtirmoqda. Bu haqda “Reuters” axborot agentligi xabar berdi.
Qayd etilishicha, ushbu choralar 1996-yilda qabul qilingan, ammo kam qo‘llanilgan qonun hisoblanadi. Jarimalar besh yil orqaga qarab ham qo‘llanilishi mumkin bo‘lib, ayrim hollarda umumiy jarima miqdori 1 mln dan oshishi ehtimoli bor.
Agar muhojirlar jarimalarni to‘lamasa, ularning mol-mulki musodara qilinadi. Tramp ma’muriyati migrantlarga maxsus mobil ilova orqali mamlakatni ixtiyoriy tark etishni talab qilmoqda. Aks holda ular og‘ir moliyaviy jazolarga duch kelishlari mumkin.
Mutaxassislar bunday chora-tadbirlar migrant oilalarga, ayniqsa, kam daromadli qatlamga jiddiy ta’sir ko‘rsatishini ta’kidlamoqda. Shu bilan birga, bu siyosatni tanqid qilayotganlar hukumatning asl maqsadi qonunni emas, balki qo‘rquvni kuchaytirish ekanini aytishmoqda.

Foreigners who have not left the US may face a daily fine of $998
Trump plans to impose a $998 fine per day on immigrants who do not obey deportation orders and do not leave the US. This was reported by the Reuters news agency.
It is noted that these measures are a law adopted in 1996, but rarely applied. Fines can also be applied back five years, and in some cases, the total amount of the fine may exceed 1 million.
If migrants do not pay fines, their property will be confiscated. The Trump administration is demanding that migrants leave the country voluntarily through a special mobile application. Otherwise, they may face severe financial penalties.
Experts note that such measures have a serious impact on migrant families, especially on low-income segments of the population. At the same time, those who criticize this policy say that the government's true goal is not to enforce the law, but to increase fear.