Pentagon noqonuniy immigratsiyani nazorat qilish uchun Meksika chegarasiga 10 ming askar yuboradi. Bu haqda The Washington Post gazetasi xabar bermoqda.
AQSH Mudofaa vazirligiga ko‘ra, dastlab harakatlar chegaraga kamida 1500 quruqlik qo‘shinini jo‘natish va u yerda shu kunga qadar joylashtirilgan 2500 askarni qo‘shishni o‘z ichiga oladi.
Pentagondagi brifingda yuqori martabali amaldorlardan biri bu raqam 10 mingga yetkazilishi mumkinligini qo‘shimcha qilgan. Bu Trampning birinchi prezidentlik muddati (2017-2021) davridagidan ko‘proq bo‘lib, o‘shanda chegaradagi qo‘shinlar soni 2018 yilga kelib 8000 nafarga yetgan. Jo Bayden (2021-2025 yillar) davrida esa bu son 2500 nafarga qisqartirilgan edi.

Thousands of soldiers will be sent to the US-Mexico border.
The Pentagon will send 10,000 troops to the Mexico border to control illegal immigration. This is reported by The Washington Post newspaper.
According to the US Department of Defense, the initial actions include sending at least 1,500 ground troops to the border and adding them to the 2,500 soldiers that have been deployed there to this day.
At a Pentagon briefing, one of the high-ranking officials added that this number could be increased to 10,000. This is more than during Trump's first presidential term (2017-2021), when the number of troops at the border reached 8,000 by 2018. Under Joe Biden (2021-2025), this number was reduced to 2,500.