O‘zgidromet ertaga, 21 oktyabr kuni kuzatiladigan ob-havo ma’lumotini e’lon qildi.
Unga ko‘ra, Toshkent shahrida havo biroz bulutli bo‘ladi, kechga tomon yomg‘ir yog‘adi. Shamol sharqdan 5-10 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 11-13 daraja, kunduzi 17-19 daraja bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol g‘arbdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 2-7 daraja iliq, kunduzi 10-15 daraja bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida havo biroz bulutli bo‘ladi, ba’zi joylarda yomg‘ir yog‘adi. Shamol g‘arbdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 10-15 daraja, kunduzi 15-20 daraja bo‘ladi.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax, Samarqand viloyatlarida havo biroz bulutli bo‘ladi, kunning ikkinchi yarmida ba’zi joylarda yomg‘ir yog‘adi. Shamol g‘arbdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 10-15 daraja, kunduzi 15-20 daraja bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida havo biroz bulutli bo‘ladi, ba’zi joylarda yomg‘ir yog‘adi, Surxondaryo viloyatida kechga tomon yomg‘ir yog‘adi. Shamol g‘arbdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 15-20 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 10-15 daraja, kunduzi 17-22 daraja bo‘ladi.
Andijon, Namangan, Farg‘ona viloyatlarida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 5-10 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 7-12 daraja, kunduzi 17-22 daraja bo‘ladi.
Tog‘ oldi va tog‘li hududlarda havo biroz bulutli bo‘ladi, ba’zi joylarda yomg‘ir yog‘adi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 7-12 daraja, kunduzi 12-17 daraja bo‘ladi.

Which regions will have rain tomorrow?
According to it, the weather in Tashkent city will be partly cloudy, with rain expected towards the evening. The wind will blow from the east at a speed of 5-10 m/s. The temperature at night will be 11-13 degrees, during the day 17-19 degrees.
In the Republic of Karakalpakstan, Khorezm region, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the west at a speed of 7-12 m/s, it may increase to 13-18 m/s in some places. The temperature at night will be 2-7 degrees warm, during the day 10-15 degrees.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be partly cloudy, with rain in some places. The wind will blow from the west at a speed of 7-12 m/s, it may increase to 13-18 m/s in some places. The temperature at night will be 10-15 degrees, during the day 15-20 degrees.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, Samarkand regions, the weather will be partly cloudy, with rain in some places in the second half of the day. The wind will blow from the west at a speed of 7-12 m/s, it may increase to 13-18 m/s in some places. The temperature at night will be 10-15 degrees, during the day 15-20 degrees.
In Qashqadaryo and Surxondaryo regions, the weather will be partly cloudy, with rain in some places, and rain expected in Surxondaryo region towards the evening. The wind will blow from the west at a speed of 7-12 m/s, it may increase to 15-20 m/s in some places. The temperature at night will be 10-15 degrees, during the day 17-22 degrees.
In Andijan, Namangan, Fergana regions, the weather will be partly cloudy, with no rainfall expected. The wind will blow from the east at a speed of 5-10 m/s. The temperature at night will be 7-12 degrees, during the day 17-22 degrees.
In the foothills and mountainous areas, the weather will be partly cloudy, with rain in some places. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s, it may increase to 13-18 m/s in some places. The temperature at night will be 7-12 degrees, during the day 12-17 degrees.