Тошкентда туннель йўли ўпирилиб тушди
Бугун, 12 март куни Тошкент шаҳрида Темур Малик ва Буюк Ипак йўли кўчалари кесишмаси яқинидаги янги туннель йўлида тиргак деворнинг бир қисми қисман қулаб тушди. Бу ҳақда Тошкент шаҳар ҳокимлиги маълум қилди.
Билдирилишича, ҳодиса оқибатида жабрланганлар қайд этилмаган. Воқеа жойига зудлик билан авария хизматлари, техник мутахассислар ва масъул ташкилотлар вакиллари етиб келган. Ҳозирда ҳудуд ўраб олинган ва хавфсизлик чоралари кучайтирилган.
Мутасаддиларга кўра, айни пайтда ҳодиса юзасидан комплекс техник текширув ўтказилмоқда. Дастлабки тахминларга кўра, сўнгги кунларда кузатилган кучли ёғингарчилик, тупроқнинг ҳаддан ташқари намланиши ва конструкцияга тушаётган юклама ортиши каби омиллар ҳодисага сабаб бўлиши мумкин.
Шунингдек, лойиҳа ечимлари, қурилиш-монтаж ишлари сифати, дренаж тизими ҳолати ҳамда қурилиш назорати билан боғлиқ барча жиҳатлар ҳам текширилмоқда. Текширув якунларига кўра тиклаш ишлари бўйича қарор қабул қилинади.
Маълумот учун, мазкур йўл ўтказгич 2024 йил август ойида фойдаланишга топширилган эди. Ўшанда масъуллар ушбу туннель туридаги йўл ўтказгичнинг хизмат муддати 100–120 йил бўлишини таъкидлаган.
'Қуроллар муомаласини назорат қилувчи органлар фаолияти ўрганилмоқда'ning rasmi
Жамият Бугун 09:07
Қуроллар муомаласини назорат қилувчи органлар фаолияти ўрганилмоқда
Ўқотар қуролларнинг муомаласини назорат қилишга ихтисослашган тузилмалар фаолиятини такомиллаштириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрация ҳузуридаги Наркотиклар ва ўқотар қуролларни назорат қилиш агентлиги томонидан қатор амалий ишлар бажарилиб келинмоқда.
'Тошкентда туннель йўли ўпирилиб тушди'ning rasmi
Жамият Бугун 08:59
Ҳодиса Темур Малик ва Буюк Ипак йўли кўчалари кесишмасида жойлашган янги туннелда юз берди.
'Электр ва газга ноқонуний уланиш учун жазо кучайтирилди'ning rasmi
Электр ва газга ноқонуний уланиш учун жазо кучайтирилди
Бу бўйича Жиноят кодекси ва Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга ўзгартишлар киритилди.
'Ўзбекистон қишки Паралимпиядаги иштирокини бошлайди'ning rasmi
Жамият Бугун 06:45
Ўзбекистон қишки Паралимпиядаги иштирокини бошлайди
Бугун, 12 март куни Италияда ўтаётган қишки Паралимпия ўйинларида Ўзбекистон делегацияси илк стартни амалга оширади.
'Қўқонлик табиб Иқбол Солиев Озарбайжонда қўлга олинди'ning rasmi
Жамият Бугун 04:59
Қўқонлик табиб Иқбол Солиев Озарбайжонда қўлга олинди
У Бокудаги клиникалардан бирида қабул ўтказиб, ўзининг “бионур билан даволаш” усули орқали беморларни даволаётгани айтилмоқда.
'Пезешкиён: Эронга қарши урушни тугатиш учун репарациялар ва хавфсизлик кафолати керак'ning rasmi
Жамият Бугун 04:13
Пезешкиён: Эронга қарши урушни тугатиш учун репарациялар ва хавфсизлик кафолати керак
Эрон президентининг айтишича, мамлакатнинг қонуний ҳуқуқларини тан олиш, товон пули тўлаш ва халқаро хавфсизлик кафолатларини беришгина урушни тугатишга олиб келиши мумкин.

A tunnel road collapsed in Tashkent.
The incident occurred in the new tunnel located at the intersection of Timur Malik and Buyuk Ipak Yuli streets.
Image of 'A tunnel road collapsed in Tashkent.'
Today, on March 12, a section of the retaining wall partially collapsed in the new tunnel road near the intersection of Temur Malik and Buyuk Ipak Yuli streets in Tashkent city. The Tashkent city administration reported this.
It was reported that no casualties were recorded as a result of the incident. Emergency services, technical specialists, and representatives of responsible organizations promptly arrived at the scene. The area is currently cordoned off and safety measures have been strengthened.
According to officials, a comprehensive technical investigation is currently being conducted regarding the incident. Preliminary assumptions suggest that factors such as the heavy rainfall observed in recent days, excessive soil moisture, and increased load on the structure could have caused the incident.
Furthermore, all aspects related to design solutions, the quality of construction and installation works, the condition of the drainage system, and construction supervision are also being examined. Based on the investigation results, a decision will be made regarding restoration work.
For reference, this road passage was commissioned for use in August 2024. At that time, responsible persons emphasized that the service life of this tunnel-type road passage is 100–120 years.
Society Today 09:07
Society Today 08:59
The incident occurred in the new tunnel located at the intersection of Temur Malik and Buyuk Ipak Yuli streets.
Image of 'The penalty for illegal connection to electricity and gas has been strengthened.'
The penalty for illegal connection to electricity and gas has been strengthened.
In this regard, amendments were introduced to the Criminal Code and the Code of Administrative Responsibility.