Унга кўра, Тошкент шаҳрида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёмғир ёғиши мумкин. Шамол ғарбдан 3-8 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 1даража совуқ 1 даража илиқ, кундузи 8-10 даража илиқ бўлади.
Қорақалпоғистон Республикаси, Хоразм вилоятида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Йўлларда баъзи жойларда яхмалак кузатилади. Шамол ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 0-5 даража совуқ, кундузи 0-5 даража илиқ бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, баъзи жойларда ёмғир ёғиши, туман тушиши мумкин. Йўлларда баъзи жойларда яхмалак кузатилади. Шамол ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 2 даража совуқ 3 даража илиқ, кундузи 6-11 даража илиқ бўлади.
Тошкент, Сирдарё, Жиззах, Самарқанд вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, баъзи жойларда ёмғир ёғиши, туман тушиши мумкин. Йўлларда баъзи жойларда яхмалак кузатилади. Шамол ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 2 даража совуқ 3 даража илиқ, кундузи 6-11 даража илиқ бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, баъзи жойларда ёмғир ёғиши, туман тушиши мумкин. Йўлларда баъзи жойларда яхмалак кузатилади. Шамол ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 0-5 даража илиқ, кундузи 8-13 даража илиқ бўлади.
Андижон, Наманган, Фарғона вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Йўлларда баъзи жойларда яхмалак кузатилади. Шамол ғарбдан 5-10 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 3 даража совуқ 2 даража илиқ, кундузи 3-8 даража илиқ бўлади.
Республиканинг тоғли ҳудудларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, баъзи жойларда қор ёғади, туман тушиши мумкин. Йўлларда баъзи жойларда яхмалак кузатилади. Қор кўчиши хавфи бор. Шамол ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 4-9 даража совуқ, кундузи

Today it snows in some areas.
According to the forecast, the weather in Tashkent city will be changeable, rain is possible. The wind will blow from the west at a speed of 3-8 m/s. The temperature at night will be 1 degree below zero to 1 degree above zero, during the day 8-10 degrees above zero.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be changeable, precipitation is not expected. Fog is possible in some places. Icing is observed on roads in some places. The wind will blow from the west at a speed of 7-12 m/s. The temperature at night will be 0-5 degrees below zero, during the day 0-5 degrees above zero.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be changeable, rain and fog are possible in some places. Icing is observed on roads in some places. The wind will blow from the west at a speed of 7-12 m/s. The temperature at night will be 2 degrees below zero to 3 degrees above zero, during the day 6-11 degrees above zero.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be changeable, rain and fog are possible in some places. Icing is observed on roads in some places. The wind will blow from the west at a speed of 7-12 m/s. The temperature at night will be 2 degrees below zero to 3 degrees above zero, during the day 6-11 degrees above zero.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be changeable, rain and fog are possible in some places. Icing is observed on roads in some places. The wind will blow from the west at a speed of 7-12 m/s. The temperature at night will be 0-5 degrees above zero, during the day 8-13 degrees above zero.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be changeable, precipitation is not expected. Fog is possible in some places. Icing is observed on roads in some places. The wind will blow from the west at a speed of 5-10 m/s. The temperature at night will be 3 degrees below zero to 2 degrees above zero, during the day 3-8 degrees above zero.
In the mountainous areas of the republic, the weather will be changeable, snow is possible in some places, fog may occur. Icing is observed on roads in some places. There is a risk of avalanches. The wind will blow from the west at a speed of 7-12 m/s. The temperature at night will be 4-9 degrees below zero, during the day