Россиялик генерални ўлдиришда айбланган ўзбекистонлик умрбодга қамалди
Россиянинг 2-Ғарбий округ ҳарбий суди судьялари ҳайъати генерал-лейтенант Игорь Кириллов ҳалок бўлган терактни содир этганликда айбланган Аҳмад Қурбоновга умрбод озодликдан маҳрум этиш жазоси тайинлади. Шунингдек, унга 1 млн рубль миқдорида жарима белгиланди. Бу ҳақда РБК хабар берди.
Нашрга кўра, портловчи моддани етказиб берган Озарбайжон фуқароси Роберт Сафарян 25 йилга қатъий тартибли колонияга ҳукм қилинган, шундан дастлабки 9 йилини қамоқхонада ўтайди. Қурбоновга турар-жой ижарага берган Ингушетия фуқаролари Батуҳан Точиев ва Рамазон Падиевга мос равишда 22 йил (дастлабки 8 йили қамоқхонада) ва 18 йил (дастлабки 6 йили қамоқхонада) озодликдан маҳрум қилиш жазоси, шунингдек 200 минг рубль миқдорида жарима тайинланган.
Айбланувчиларга иш доирасида ўз ролларига қараб террорчилик ҳамжамиятини ташкил этиш ва унда иштирок этиш, терактни тайёрлаш, шунингдек портловчи моддаларни ноқонуний айлантириш ва портловчи қурилма ясаш айбловлари қўйилган. Суд мунозаралари чоғида прокурор Надежда Тихонова Қурбоновни умрбод қамоқ жазосига, Сафарянни 28 йилга, Точиевни 26 йилга, Падиевни эса 24 йилга қатъий тартибли колонияга ҳукм қилишни сўраган.
Нашрга кўра, Қурбонов айбини тан олиб, тергов билан фаол ҳамкорлик қилган. Бошқа айбланувчилар эса Қурбоновнинг террорчилик фаолиятига алоқадорлигини билмаганини маълум қилган. Точиев ва Падиев судда фақат квартирани ижарага бериш билан шуғулланганини айтган, Сафарян эса у етказган почтада нима борлигидан бехабар бўлганини билдирган.
Тергов версиясига кўра, 2024 йил 17 декабрь куни Ўзбекистон фуқароси Қурбонов Украина Хавфсизлик хизмати (УХХ) топшириғига биноан генерал Кириллов яшаган уйнинг кириш қисмига рулида масофадан бошқариладиган бомба ўрнатилган электро-самокатни қолдирган. Шундан сўнг теракт ижрочиси ижарага олинган автомобилга ўтириб, бўлаётган воқеаларни Украинага жонли эфирда узатган. Генерал Игорь Кириллов ва унинг ёрдамчиси майор Илья Поликарпов уйидан чиққан пайтда портлаш содир бўлиб, икки зобит ҳам ҳалок бўлган.
Россия Тергов қўмитаси маълумотига кўра, ҳарбий хизматчиларни портлатиб ўлдиргани учун Қурбоновга 100 минг доллар, янги ҳужжатлар ва Европа Иттифоқи давлатларидан бирида яшаш учун рухсатнома ваъда қилинган. Бироқ у бу мукофотни ололмаган, чунки портлашдан бир неча соат ўтиб қўлга олинган. Шундан сўнг Владимир шаҳрида Сафарян ҳам қўлга олинган. Тергов иддаосига кўра, у Польшадан олиб келинган бомбани Қурбоновга топширган. Дастлаб унга фақат портловчи моддаларни ноқонуний айлантириш айби қўйилган, бироқ Москвага олиб келингач, терактда иштирок этганлик бўйича ҳам айблов қўйилган. Кейинроқ, 2025 йил январида Батуҳан Точиев ва Рамазон Падиев ҳам ҳибсга олинган. Иш материалларига кўра, улар Қурбоновни портлашдан кейин яширинишга уринган квартира билан таъминлаган.
Россия тергови маълумотларига кўра, УХХ теракт тайёргарлигини USDT стейблкоинлари (муайян валюта курсига боғланган криптоактивлар) орқали молиялаштирган. Дастлабки босқичда Қурбонов 5 минг USDT олган. 2024 йилда бу 404,8 минг рублга тенг бўлган.
'“Қамоқда Бекзодмисан, Бекмисан, ким бўлсанг ҳам ҳамма учун қонун бир!”'ning rasmi
Жамият Бугун 17:41
“Қамоқда Бекзодмисан, Бекмисан, ким бўлсанг ҳам ҳамма учун қонун бир!”
Бахти Ташкентскийнинг ўғли Бекзод Зафаров панжара ортидаги ҳаёти ҳақида гапириб берди.
'АҚШда ноқонуний яшаётган ўзбекистонликлар ватанга қайтарилди'ning rasmi
АҚШда ноқонуний яшаётган ўзбекистонликлар ватанга қайтарилди
'Қашқадарёда 20 ёшли қизнинг ошқозонидан 1,4 кг соч олинди'ning rasmi
Жамият Бугун 16:38
Қашқадарёда 20 ёшли қизнинг ошқозонидан 1,4 кг соч олинди
Бемор худди шундай муаммога аввал ҳам дуч келгани маълум бўлди.
'Туркиядаги аёллар колониясига ўзбек адабиётлари тўплами тақдим этилди'ning rasmi
Жамият Бугун 16:00
Туркиядаги аёллар колониясига ўзбек адабиётлари тўплами тақдим этилди
Айни пайтда ушбу ёпиқ турдаги аёллар жазони ижро этиш колониясида сақланаётган ўзбекистонликларнинг аҳволи ўрганилди.

An Uzbek national has been sentenced to life imprisonment for the murder of a Russian general.
Image of 'An Uzbek national has been sentenced to life imprisonment for the murder of a Russian general.'
The panel of judges of Russia's 2nd Military District Court sentenced Ahmad Kurbonov, accused of committing the terrorist act that killed Lieutenant General Igor Kirillov, to life imprisonment. He was also fined 1 million rubles. RBC reported on this.
According to the publication, Azerbaijani citizen Robert Safaryan, who delivered the explosive substance, was sentenced to 25 years in a strict-regime penal colony, the first 9 years of which he will serve in prison. Ingushetian citizens Batukhan Tochiev and Ramazan Padiev, who rented an apartment to Kurbonov, were sentenced to 22 years (first 8 years in prison) and 18 years (first 6 years in prison) of deprivation of liberty, respectively, and also fined 200 thousand rubles each.
The accused were charged, depending on their roles in the case, with organizing and participating in a terrorist community, preparing a terrorist act, as well as illegal trafficking of explosives and manufacturing an explosive device. During the court debates, prosecutor Nadezhda Tikhonova requested a life sentence for Kurbonov, 28 years for Safaryan, 26 years for Tochiev, and 24 years for Padiev in a strict-regime penal colony.
According to the publication, Kurbonov pleaded guilty and actively cooperated with the investigation. The other accused stated that they were unaware of Kurbonov's involvement in terrorist activities. Tochiev and Padiev said in court that they were only involved in renting out the apartment, and Safaryan indicated that he was unaware of what was in the parcel he delivered.
According to the investigation's version, on December 17, 2024, Uzbek citizen Kurbonov, on the instructions of the Ukrainian Security Service (SBU), left an electric scooter with a remotely controlled bomb installed in the entrance of the building where General Kirillov lived. After that, the perpetrator of the terrorist act got into a rented car and broadcast the ongoing events live to Ukraine. The explosion occurred when General Igor Kirillov and his aide, Major Ilya Polykarpov, were leaving the house, and both officers were killed.
According to information from the Russian Investigative Committee, Kurbonov was promised $100,000, new documents, and a permit to live in one of the European Union countries for killing the servicemen by explosion. However, he did not receive this reward because he was arrested a few hours after the explosion. After that, Safaryan was also arrested in the city of Vladimir. According to the investigation, he delivered the bomb, which had been brought from Poland, to Kurbonov. Initially, he was only charged with illegal trafficking of explosives, but after being brought to Moscow, he was also charged with involvement in the terrorist act. Later, in January 2025, Batukhan Tochiev and Ramazan Padiev were also arrested. According to the case materials, they provided Kurbonov with the apartment in which he tried to hide after the explosion.
According to Russian investigation data, the SBU financed the preparation of the terrorist act using USDT stablecoins (cryptoassets pegged to a specific exchange rate). At the initial stage, Kurbonov received 5,000 USDT. In 2024, this was equivalent to 404.8 thousand rubles.