Исроил “дунёнинг энг обрўсиз мамлакати” деб эълон қилинди
2025 йил глобал бренд рейтингида Исроил охирги ўринни эгаллади, мамлакатнинг халқаро обрўйи кескин пасайган.
'Исроил “дунёнинг энг обрўсиз мамлакати” деб эълон қилинди'ning rasmi
“Nation Brands Index” тадқиқотига кўра, Исроил 20 йил ичида энг паст кўрсаткични қайд этди. Рейтинг мамлакатнинг туризм, аҳоли, маданият, иммиграция, экспорт ва бошқарув соҳаларидаги обрўсини баҳолайди. Тадқиқот натижаларига кўра, нафақат ҳукуматга, балки Исроил фуқароларига бўлган салбий қарашлар кучайган, асосий сабаб – Ғазо ва Қуддусдаги можаролар.
Шунингдек, Исроил маҳсулотлари ва экспортига бўлган ишонч ҳам пасайган, “Made in Israyel” белгиси билан боғлиқ бойкотлар давом этмоқда. 2023-йил октябридан буён Ғазода 71 000 дан ортиқ фаластинлик ҳалок бўлгани сабабли, дунё бўйлаб, шу жумладан Европа ва Шарқий Осиёда ҳам салбий қарашлар кучайган.
Сўнгги сўровномалар, хусусан Pew Research ва YouGov маълумотларига кўра, 2025-йилда АҚШда аҳолининг 53 фоизи Исроилни салбий баҳолаган, Европада эса Британия, Франция, Германия, Дания, Испания ва Италияда одамларнинг аксарияти Исга нисбатан салбий қарашга эга. Ёш авлод ва Ғарбий Эвропада ижобий қарашлар камайиши Исроилнинг халқаро обрўсига ва иқтисодий истиқболларига жиддий хавф туғдирмоқда.

Israel was declared "the most disgraceful country in the world."
According to the "Nation Brands Index" research, Israel recorded its lowest indicator in 20 years. The rating evaluates a country's reputation in the fields of tourism, population, culture, immigration, export, and governance. According to the research results, negative views have increased not only towards the government but also towards Israeli citizens, with the main reason being the conflicts in Gaza and Jerusalem.
Similarly, trust in Israeli products and exports has also declined, and boycotts related to the "Made in Israel" label continue. Since October 2023, due to the deaths of over 71,000 Palestinians in Gaza, negative perceptions have increased worldwide, including in Europe and East Asia.
According to recent surveys, particularly data from Pew Research and YouGov, in 2025, 53 percent of the population in the U.S. viewed Israel negatively, while in Europe, the majority of people in Britain, France, Germany, Denmark, Spain, and Italy hold negative views towards Israel. The decrease in positive perceptions among the younger generation and in Western Europe poses a serious threat to Israel's international reputation and economic prospects.