Сурия қирғоқбўйи ҳудудларида норозилик намойишлари бошланди
Шиалар масжидида содир бўлган портлашдан сўнг алавийлар Латакия ва Тартусда кўчаларга чиқди, тўқнашувлар қурбонларга олиб келди.
'Сурия қирғоқбўйи ҳудудларида норозилик намойишлари бошланди'ning rasmi
Сурияда шиаларга мансуб Имом Али ибн Абу Толиб масжидида юз берган портлаш ортидан мамлакатнинг қирғоқбўйи ҳудудларида яшовчи алавийлар оммавий норозилик намойишларини ўтказди. Бу ҳақда Zamon.uz хабар берди.
Намойишчиларнинг талаблари орасида алавийлар хавфсизлигини кучайтириш ҳамда ўзини ўзи бошқариш ваколатларини кенгайтириш бор. Норозиликлар Ҳомс шаҳридаги масжидда жума намози вақтида содир бўлган портлашдан икки кун ўтиб бошланган.
Латакия ва Тартус шаҳарларида норозилик билдирувчилар билан қарши намойишчилар ўртасида тўқнашувлар юз берган. Маҳаллий соғлиқни сақлаш идораларига кўра, ҳодисалар оқибатида камида уч киши ҳалок бўлган, қарийб 60 нафар фуқаро жароҳат олган. Қурбонлар орасида хавфсизлик кучлари ходими ҳам бор.
Расмийлар тартибни тиклаш учун қўшимча хавфсизлик кучлари жалб этилганини, айрим ҳудудларда майдонлар вақтинча ёпилганини маълум қилди. Ҳукумат Ҳомсдаги портлашни қоралаб, айбдорлар жавобгарликка тортилишини билдирган, бироқ ҳозирча гумонланувчилар ҳақида расмий маълумот берилмаган.

Protests have begun in the border areas of Syria.
After the explosion that occurred in the Shia mosque, Alawites took to the streets in Latakia and Tartus, and the clashes resulted in casualties.
Image of 'Protests have begun in the border areas of Syria.'
Following the explosion at the Shiite Imam Ali ibn Abu Talib mosque in Syria, Alawites living in the country's coastal regions held mass protest demonstrations. Zamon.uz reported on this.
Among the demands of the protesters are strengthening the security of Alawites and expanding their self-governance powers. The protests began two days after the explosion that occurred during Friday prayers at a mosque in the city of Homs.
Clashes occurred between protesters and counter-protesters in the cities of Latakia and Tartus. According to local health authorities, at least three people were killed and about 60 citizens were injured as a result of the incidents. Among the casualties is also a security forces officer.
Officials reported that additional security forces have been deployed to restore order, and squares in some areas have been temporarily closed. The government condemned the explosion in Homs and stated that the perpetrators will be held accountable, but no official information about suspects has been provided yet.