Малайзия суди мамлакат собиқ бош вазири Нажиб Раззоқни 1МДБ давлат жамғармасидан маблағларни талон-торож қилиш ва пул ювишда айбдор деб топиб, 15 йиллик қамоқ жазосига ҳукм қилди. Қўшимчасига, у 13,5 миллиард ринггит (2,8 миллиард доллар) миқдорида жаримага ҳам тортилди. Бу ҳақда ББC ёзмоқда.
72 ёшли собиқ сиёсатчи ваколатини суиистеъмол қилиш ва қарийб 569 миллион доллар (2,3 млрд ринггит) миқдоридаги маблағни ўзлаштиришда айбланмоқда. 26 декабрь куни бўлиб ўтган суд Нажибни 4 та ваколатни суистеъмол қилиш ва 21 та жиноий даромадларни легаллаштириш моддалари бўйича айбдор деб топди. Қонунчиликка кўра, жазолар бир вақтнинг ўзида ўталади.
Нажиб Раззоқ 2022 йилдан бери 12 йиллик бошқа бир коррупсия иши бўйича қамоқ жазосини ўтамоқда. 2024-йилда унинг жазо муддати 2 баробарга қисқартирилган эди. Шу ҳафтада суд унинг қолган муддатни уй қамоғида ўташ ҳақидаги илтимосини рад этган эди.
Можаро тарихидан
1МДБ (1Малайзия Девелопмент Берҳад) можароси дунёдаги энг йирик коррупсиявий схемалардан бири ҳисобланади. Тергов маълумотларига кўра, давлат жамғармасидан жами 4,5 миллиард доллар ўғирланган. Собиқ бош вазир бу пулларни “Саудия қиролининг ҳадяси” деб оқлашга уринса-да, суд бу важни асоссиз деб топган.
Мазкур суд ҳукми Малайзия сиёсатида катта акс-садо бермоқда. Амалдаги ҳукумат вакиллари бу қарор ҳатто мамлакатнинг “биринчи рақамли” раҳбарлари ҳам қонун олдида жавоб беришини кўрсатувчи муҳим ишора эканини таъкидламоқда. Маълумот ўрнида, Нажиб Раззоқнинг рафиқаси Росма Мансур ҳам порахўрликда айбланиб, 10 йиллик қамоқ жазосига ҳукм қилинган эди.

Malaysia's court found the country's former Prime Minister Najib Razak guilty of embezzling funds from the 1MDB state fund and money laundering, sentencing him to 15 years in prison. Additionally, he was fined 13.5 billion ringgit (2.8 billion dollars). The BBC writes about this.
The 72-year-old former politician is accused of abusing his power and misappropriating approximately 569 million dollars (2.3 billion ringgit). The court proceedings on December 26 found Najib guilty on 4 counts of abuse of power and 21 counts of money laundering. According to the law, the sentences are to be served concurrently.
Najib Razak has been serving a 12-year prison sentence since 2022 in another corruption case. In 2024, his sentence was halved. Earlier this week, the court rejected his request to serve the remaining term under house arrest.
History of the Scandal
The 1MDB (1Malaysia Development Berhad) scandal is considered one of the largest corruption schemes in the world. According to investigation data, a total of 4.5 billion dollars was embezzled from the state fund. Although the former prime minister tried to justify these funds as a "gift from the Saudi king," the court found this claim to be unfounded.
This court verdict is having a significant impact on Malaysian politics. Representatives of the current government emphasize that this decision is an important signal showing that even the country's "number one" leaders are accountable before the law. For reference, Najib Razak's wife, Rosmah Mansor, was also convicted of corruption and sentenced to 10 years in prison.