“Москва кўз ёшларга ишонмайди” фильмидаги бош роли билан танилган Вера Алентова ҳаётдан кўз юмди.
Россиялик машҳур актриса Вера Алентова 84 ёшида вафот этди. Бу ҳақда у 60 йилдан ортиқ хизмат қилган Пушкин номидаги Москва театри маълум қилди.
ОАВ хабарларига кўра, Алентова пайшанба куни театрда бўлиб ўтаётган хайрлашув маросими чоғида ўзини ёмон ҳис қилган. Шифокорлар уни қутқаришга уринган, аммо ҳаракатлар самара бермаган. Дастлабки маълумотларга кўра, ўлим сабаби ўткир юрак етишмовчилиги бўлган.
Вера Алентова ўнлаб фильм ва сериалларда роль ижро этган бўлиб, унга энг катта шуҳрат 1979 йилда суратга олинган "Москва кўз ёшларга ишонмайди" фильми орқали келган. Ушбу картина 1981 йилда "Оскар" мукофотига сазовор бўлган.
Актриса машҳур режиссёр Владимир Меншовнинг рафиқаси бўлган. Улар қарийб 60 йил турмуш қуриб яшаган. Уларнинг қизи — актриса ва телебошловчи Юлия Меншова.

Russian actress Vera Alentova has passed away at the age of 84.
People's Artist of Russia Vera Alentova, known for her leading role in the film "Moscow Does Not Believe in Tears," has passed away.
Image of 'Russian actress Vera Alentova has passed away at the age of 84.'
Russian actress Vera Alentova has died at the age of 84. This was announced by the Moscow Pushkin Drama Theatre, where she served for over 60 years.
According to media reports, Alentova felt unwell during a farewell ceremony held at the theater on Friday. Doctors tried to save her, but their efforts were unsuccessful. Preliminary information indicates the cause of death was acute heart failure.
Vera Alentova performed roles in dozens of films and series, but her greatest fame came from the 1979 film "Moscow Does Not Believe in Tears." This picture won an Oscar in 1981.
The actress was the wife of the famous director Vladimir Menshov. They were married for almost 60 years. Their daughter is actress and TV presenter Yulia Menshova.