АҚШни ихтиёрий тарк этган ноқонуний мигрантларга 3000 доллар тўланади
АҚШ маъмурияти мамлакатда ноқонуний яшаётган муҳожирларни ихтиёрий равишда чиқиб кетишга рағбатлантириш мақсадида пул мукофоти миқдорини вақтинча оширишга қарор қилди.
'АҚШни ихтиёрий тарк этган ноқонуний мигрантларга 3000 доллар тўланади'ning rasmi
Ўзини ўзи депортация қилиш учун ариза топшириб, мамлакатни ихтиёрий равишда тарк этган ноқонуний мигрантларга 3000 АҚШ доллари миқдорида маблағ тўланади. Ушбу чора 2025 йил охиригача амал қилади. Бу ҳақда Zamon.uz нашри маълум қилди.
Вазир таъкидлашича, мазкур қарор Рождество ва Янги йил байрамлари арафасида ҳужжатсиз муҳожирларни солиқ тўловчилар маблағи ҳисобидан мамлакатда ушлаб туриш харажатларини камайтириш ҳамда уларнинг ўз хоҳиши билан чиқиб кетишини жадаллаштириш мақсадида жорий этилган. Қайд этилишича, янги рағбатлантириш миқдори аввалги кўрсаткичга нисбатан уч бараварга оширилган.
Аввалроқ АҚШ Ички хавфсизлик департаменти ноқонуний муҳожирларни мамлакат ҳудудини ихтиёрий равишда тарк этишга чақирган эди. Шунингдек, айрим шаҳарларда миграция қоидаларини бузган шахсларга нисбатан назорат чоралари кучайтирилгани ҳақида ҳам хабарлар тарқалган.
Маълумотларга кўра, мазкур ташаббус ноқонуний миграция оқимини камайтириш ва маъмурий харажатларни қисқартиришга қаратилган.
'Норвегия Россия таҳдиди фонида эвакуация режасини ишлаб чиқмоқда'ning rasmi
Норвегия Россия таҳдиди фонида эвакуация режасини ишлаб чиқмоқда
Ҳукумат эҳтимолий ҳарбий хавф шароитида тинч аҳолини хавфсиз ҳудудларга кўчириш чораларини режалаштирмоқда.
'Call of Duty ўйини яратувчиларидан бири аварияда ҳалок бўлди'ning rasmi
Дунё Бугун 09:58
Call of Duty ўйини яратувчиларидан бири аварияда ҳалок бўлди
У бошқарган қизил Ferrari юқори тезликда туннелдан чиқиб, бетон тўсиққа урилиб, ёнган.
'Хитой Россиядан рекорд даражада олтин сотиб олди'ning rasmi
Дунё 22.12.2025 12:06
Хитой Россиядан рекорд даражада олтин сотиб олди
Ноябрь ойида Хитой Россиядан 961 миллион долларлик олтин харид қилди, бу октябрдаги 930 миллион доллардан ҳам юқори.
'Путин ва Макрон мулоқотга тайёрлигини билдирди'ning rasmi
Дунё 22.12.2025 11:04
Путин ва Макрон мулоқотга тайёрлигини билдирди
Россия президенти Владимир Путин Франция раҳбари Эммануэль Макрон билан тўғридан тўғри суҳбатга тайёр.
'Саудия Арабистони ўлим жазосида рекорд ўрнатди'ning rasmi
Дунё 22.12.2025 00:52
Саудия Арабистони ўлим жазосида рекорд ўрнатди
2025 йилда Саудия Арабистонида камида 347 киши ўлим жазосига ҳукм қилинди.
'Исроил ва АҚШ Эронга нисбатан янги ҳарбий зарбаларни муҳокама қилмоқда'ning rasmi
Дунё 22.12.2025 00:46
Исроил ва АҚШ Эронга нисбатан янги ҳарбий зарбаларни муҳокама қилмоқда
Исроил Бош вазири АҚШ президенти билан Эронга қарши эҳтимолий янги ҳарбий амалиётларни муҳокама қилишни режалаштирмоқда.

The United States will pay $3,000 to illegal migrants who voluntarily leave.
The U.S. administration has decided to temporarily increase the amount of monetary rewards to encourage migrants living in the country illegally to voluntarily leave.
Image of 'The United States will pay $3,000 to illegal migrants who voluntarily leave.'
Illegal migrants who voluntarily leave the country by applying for self-deportation will be paid a sum of 3000 US dollars. This measure will be in effect until the end of 2025. This was reported by the publication Zamon.uz reported.
According to the minister, this decision was implemented between the Christmas and New Year holidays to reduce the costs of detaining undocumented immigrants in the country at the expense of taxpayers' funds and to expedite their voluntary departure. It is noted that the new incentive amount has been tripled compared to the previous indicator.
Previously, the US Department of Homeland Security had called on illegal immigrants to voluntarily leave the country's territory. Similarly, reports have circulated about intensified control measures against individuals who have violated migration rules in some cities.
According to information, this initiative is aimed at reducing the flow of illegal migration and cutting administrative costs.