“Электрон рецепт” босқичма-босқич жорий этилади
Соғлиқни сақлаш вазирлиги маълумотига кўра, “Электрон рецепт” тизими дастлаб Тошкент шаҳри ва 15 та тажриба-синов туман (шаҳар)ларида жорий этилади. Шифокорлар дори воситаларини халқаро патентланмаган номланиши бўйича электрон рецепт асосида расмийлаштириб, ягона ахборот тизимига киритади.
Зарур техник имкониятлар мавжуд бўлганда, тиббиёт ва фармацевтика ташкилотлари ДМЕД ахборот тизимига бепул уланади ҳамда ССВнинг рақамли платформаси билан интеграция қилинади.
Электрон рецепт орқали бериладиган дори воситалари рўйхати босқичма-босқич шакллантирилади. Биринчи босқичда тизимли таъсирга эга антибиотиклар, синтетик антибактериал ва гормонал препаратлар учун электрон рецепт мажбурий бўлиши белгиланган.
Дорихоналарда рецептли дори воситалари электрон рецепт асосида, жумладан беморнинг ЖШШИРи орқали берилади. Тизим тўлиқ жорий этилгунга қадар ҳамда фавқулодда ҳолатларда қоғоз кўринишидаги рецептлардан фойдаланиш имконияти сақлаб қолинади.
Шунингдек, кеча-кундуз ишлайдиган 1003 Cалл-марказ фаолияти йўлга қўйилиб, у орқали беморлар масофадан туриб оилавий шифокорга мурожаат қилиши ва электрон рецепт олиши мумкин бўлади. Сурункали касалликларга чалинган беморлар учун эса 60 кунгача ёки 90 кунгача амал қиладиган электрон рецептлар бериш тартиби белгиланади.
Вазирликка кўра, “Электрон рецепт” тизими дори воситаларини тайинлашда хавфсизликни ошириш, уларнинг айланмасини тартибга солиш ва масъулиятни кучайтиришга қаратилган.
'Қирғизистонда қизи ҳомиладор бўлганини эшитган аёл ўзини ёқиб юборди'ning rasmi
Жамият Бугун 06:41
Қирғизистонда қизи ҳомиладор бўлганини эшитган аёл ўзини ёқиб юборди
Иссиқкўл вилоятида 41 ёшли аёл оғир куйиш жароҳатлари оқибатида шифохонада вафот этди.
'Андижонда ЗИЛ уриб кетган 9 ёшли бола вафот этди'ning rasmi
Жамият Бугун 06:20
Андижонда ЗИЛ уриб кетган 9 ёшли бола вафот этди
Балиқчи туманида юк машинаси иштирокидаги ЙТҲ оқибатида вояга етмаган пиёда ҳалок бўлди.
'Қорақалпоғистонда метан заправкалари вақтинча ёпилди'ning rasmi
Қорақалпоғистонда метан заправкалари вақтинча ёпилди
Ҳудудда совуқ кучайиши ортидан газ босими пасайиб, таъминот аҳолига йўналтирилган.
'Бурак Ўзчивит 20 йилдан бери сочини ўзи калталатиб келаётганини айтди'ning rasmi
Бурак Ўзчивит 20 йилдан бери сочини ўзи калталатиб келаётганини айтди
Туркиялик машҳур актёр шахсий парвариши билан боғлиқ кутилмаган одатини ошкор қилди.
'Тошкентда кучли шамол ва ёғингарчилик кутилмоқда'ning rasmi
Жамият Бугун 05:44
Тошкентда кучли шамол ва ёғингарчилик кутилмоқда
Фавқулодда вазиятлар бошқармаси пойтахт аҳолиси ва меҳмонларини эҳтиёт чораларига қатъий риоя қилишга чақирди.

According to the Ministry of Health, the "Electronic Prescription" system will be initially implemented in Tashkent city and 15 pilot districts (cities). Doctors will formalize and enter into the unified information system prescriptions for medicines based on their international non-proprietary names.
When the necessary technical capabilities are available, medical and pharmaceutical organizations will be connected free of charge to the DMED information system and integrated with the digital platform of the SIC.
The list of medicines dispensed via electronic prescription will be formed in stages. At the first stage, electronic prescriptions are mandated for systemic antibiotics, synthetic antibacterial, and hormonal drugs.
In pharmacies, prescription medicines will be dispensed based on an electronic prescription, including via the patient's PINFL. The possibility of using paper prescriptions will be retained until the system is fully operational and in emergency situations.
Furthermore, the operation of 1,003 round-the-clock Call Centers has been launched, through which patients can remotely consult with their family doctor and obtain an electronic prescription. For patients with chronic diseases, a procedure is established for issuing electronic prescriptions valid for up to 60 or 90 days.
According to the Ministry, the "Electronic Prescription" system is aimed at increasing safety in prescribing medicines, regulating their circulation, and strengthening accountability.