Ҳаво ҳарорати пасайиши ва атмосфера босимининг кўтарилиши туфайли 29 ноябрдан бошлаб совуқ антитсиклон таъсири кучайган. Натижада тонгги туманлар кўпайган, ҳаводаги чанг ва майда заррачалар эса юқорига кўтарилмай, паст қатламларда тўпланиб қолаётгани қайд этилмоқда. Мутахассисларнинг таъкидлашича, бу табиий метеорологик жараён бўлиб, ҳавонинг тез тозаланишига тўсқинлик қилади.
Шу билан бирга, атмосферага таъсир кўрсатадиган омилларни камайтириш бўйича кенг кўламли ишлар давом этмоқда. 24–28 ноябрь кунлари ўтказилган рейдлар давомида 1 400 дан ортиқ иссиқхона ўрганилиб, уларнинг 67 таси фаолияти тўхтатилди, 400 нафарга яқин шахсга жарима қўлланди. Тошкентда 53 та ноқонуний қурилиш аниқланиб, 34 таси вақтинча тўхтатилди, 186 та ифлосланиш ҳолати бўйича чоралар кўрилди.
Транспорт йўналишида очиқ юк ташиган 837 нафар ҳайдовчи ва меъёрдан ортиқ зарар етказган 206 ҳайдовчи жаримага тортилди. Шаҳар бўйлаб 77 та кўча ва 165 та жамоат жойи намлантирилди, ариқлар тозаланди, фавворалар ишга туширилди.
Ушбу чоралар натижасида ҳаво сифати сезиларли даражада яхшиланган: ПМ2.5 кўрсаткичлари 24 ноябрдаги 171 мкг/м³ дан 28 ноябрга келиб 97 мкг/м³ гача пасайган. Бироқ совуқ антитсиклон таъсири давом этаётганлиги туфайли инверсия ҳодисаси яна кучайиб, заррачаларнинг ҳавода муаллақ қолиши кузатилмоқда.
Мутасаддилар қисқа муддатли чоралар билан бирга, барқарор ечимлар устида ҳам ишлаётганини, кучайтирилган рейдлар эса туну кун давом этаётганини маълум қилди.

Is the increase in smog causing air pollution?
The influence of the cold anticyclone has intensified since November 29 due to a drop in air temperature and a rise in atmospheric pressure. As a result, morning fogs have increased, and it has been noted that dust and fine particles in the air are not rising and are accumulating in the lower layers. Specialists emphasize that this is a natural meteorological phenomenon that prevents the rapid cleansing of the air.
At the same time, large-scale work to reduce factors affecting the atmosphere continues. During the raids conducted from November 24–28, more than 1,400 greenhouses were inspected, 67 of them had their activities suspended, and nearly 400 individuals were fined. In Tashkent, 53 unauthorized constructions were identified, 34 of them were temporarily suspended, and measures were taken regarding 186 cases of pollution.
In the transport sector, 837 drivers transporting open cargo and 206 drivers exceeding emission standards were fined. Throughout the city, 77 streets and 165 public areas were moistened, ditches were cleaned, and fountains were activated.
As a result of these measures, air quality has improved significantly: PM2.5 indicators decreased from 171 µg/m³ on November 24 to 97 µg/m³ by November 28. However, due to the continuing influence of the cold anticyclone, the inversion phenomenon has intensified again, and the suspension of particles in the air is being observed.
Officials reported that, along with short-term measures, they are also working on sustainable solutions, and that the intensified raids continue around the clock.