Саудия валиаҳди АҚШга сармоя миқдорини 1 трлн долларгача оширишини айтди
Саудия Арабистони валиаҳд шаҳзодаси Муҳаммад бин Салмон АҚШга киритилаётган инвестицияларни 600 миллиард доллардан 1 триллион долларгача оширишини маълум қилди. Бу ҳақда у 18 ноябрь куни Оқ уйда АҚШ президенти Дональд Трамп билан учрашувда айтди.
Трамп ҳам шаҳзоданинг баёнотини ижобий қарши олган. “600 миллиард энди триллион бўладими? Бу менга жуда ёқди”, — деган у.
Муҳаммад бин Салмонга кўра, Саудия Арабистони АҚШ билан технология, сунъий интеллект, материаллар, магнитизм ва бошқа соҳаларда янги келишувлар имзолаши кутилмоқда.
Маълумот учун, май ойида икки давлат тарихидаги энг йирик иқтисодий пакет — 600 миллиард доллардан ортиқ қийматдаги битимлар тўплами имзоланган эди. Шунда “Axios” нашри Трампнинг Форс кўрфази давлатлари билан 1 триллион долларлик келишув тузиш истаги борлигини ёзганди.

The Saudi Crown Prince told the U.S. he could increase the investment amount to $1 trillion.
Image of 'The Saudi Crown Prince told the U.S. he could increase the investment amount to $1 trillion.'
Saudi Crown Prince Mohammed bin Salman announced that investments into the United States will be increased from $600 billion to $1 trillion. He stated this during a meeting with US President Donald Trump at the White House on November 18.
Trump also reacted positively to the Prince's statement. "600 billion is now going to be a trillion? I like that very much," he said.
According to Mohammed bin Salman, Saudi Arabia is expected to sign new agreements with the US in the fields of technology, artificial intelligence, materials, magnetism, and other areas.
For reference, in May, the two countries signed the largest economic package in their history—a collection of deals worth over $600 billion. At that time, the "Axios" publication wrote that Trump wanted to reach a $1 trillion deal with the Gulf states.
Image of 'The reports about bombs being placed in Delhi's courts and schools turned out to be false.'