Императорлар юрган яширин йўл оммага кўрсатиладиган бўлди
Рим императорларини халойиқ кўзидан яшириб, тўғридан-тўғри аренага олиб кирган “Коммод йўлаги” сайёҳлар учун очилади.
'Императорлар юрган яширин йўл оммага кўрсатиладиган бўлди'ning rasmi
Римдаги машҳур Колизей ўз сирларидан бирини илк бор дунёга очмоқда: “Коммод йўлаги” деб аталган яширин императорлар йўлаги 2025 йил 27 октябрдан бошлаб сайёҳлар ташрифига очилади.
Roman Colosseum Interior
Бу туннель Рим императорларини халойиқ ва суиқасдчилардан ҳимоя қилган ҳолда бевосита Колизейдаги шахсий кузатув жойига олиб борган.
Йўл номини машҳур ва машъум император Коммоддан олган. У гладиатор сифатида жангларда иштирок этган ва айнан Колизейда ҳайвонларга қарши курашган. Шу билан бирга, йўлакнинг ўзи ҳам тарихий безакларга бой — деворларида ёввойи ҳайвонлар овлари, ҳайвонлар жанги тасвирлари акс эттирилган.
Emperor Commodus In The Colosseum
Археологлар бу йўлакни 19-аср бошларида қайта кашф этган, аммо у фақат 2024 йилда реставрациядан сўнг сайёҳлар учун тайёр ҳолатга келтирилди. Рим меъморлари йўлакни асл ҳолича сақлаб қолишга ҳаракат қилган: замонавий ёритиш тизими ва хавфсиз йўлак қўшилган, лекин қолган қисмлар деярли 2000 йил аввалгидек.
Реставрацияни бошқарган меъмор Барбара Наззарога кўра, ташриф буюрувчилар ҳозирда “император каби Колизейга кириб келиш ҳиссини” бошдан кечиришлари мумкин. Виртуал тиклаш ишлари орқали йўлак деворларидаги расм ва нақшлар, мармар безаклар аниқ кўринади.
Тарихни севувчилар ва антик Рим сирларига қизиққанлар учун бу ноёб имконият бўлиб, қадимий императорлар қандай яшаганини ўз кўзи билан кўриш имконини беради.

The secret path where emperors walked will be shown to the public.
The "Path of Commodus," which hid the Roman emperors from the eyes of the people and led them directly to the arena, will be opened to tourists.
Image of 'The secret path where emperors walked will be shown to the public.'
Rome's famous Colosseum is about to reveal one of its secrets to the world for the first time: a hidden passageway for emperors, called the "Commode Passage," will open to tourist visits starting October 27, 2025.
Roman Colosseum Interior
This tunnel led directly to a private viewing box in the Colosseum, protecting Roman emperors from the crowds and potential assassins.
The passage gets its name from the famous and infamous Emperor Commodus. He participated in games as a gladiator and fought beasts right in the Colosseum. Furthermore, the passage itself is rich in historical decorations—its walls depict scenes of wild animal hunts and animal fights.
Emperor Commodus In The Colosseum
Archaeologists rediscovered this passageway in the early 19th century, but it was only restored and made ready for tourists in 2024. Rome's architects strived to preserve the passage in its original state: modern lighting and a safe walkway have been added, but the rest remains almost as it was 2000 years ago.
According to architect Barbara Nazzaro, who led the restoration, visitors can now experience the "feeling of entering the Colosseum like an emperor." Through virtual restoration work, the paintings and patterns on the passage walls, as well as marble decorations, are clearly visible.
For history lovers and those curious about the secrets of ancient Rome, this is a unique opportunity, offering a chance to see with their own eyes how the ancient emperors lived.