Саида Мирзиёева Telegram-kanali орқали маълум қилишича, у Қорақалпоғистондаги умуммиллий “Саломатлик марафони” доирасида ташкил этилган чора-тадбирларда иштирок этди. Марафон доирасида Нукус шаҳридаги 12 та оилавий поликлиника ҳамда 3 та жамоат масканларида аҳоли профилактик кўрикдан ўтказилмоқда. Шу билан бирга, беморларни йўналтириш ва рақамлаштириш тизими жорий этилган.
“AI TOP-3 CDSS, MuxlisaMED AI, AI Mammo каби сунъий интеллект ечимлари орқали тиббий хизмат янада самарали ва тезкор бўлмоқда”, — дея таъкидлади Мирзиёева.
Маълумотларга кўра, тўрт кун ичида 12 мингга яқин фуқаро кўрикдан ўтган, улардан 1 700 нафари чуқур текширувга жалб қилинган ва 116 киши даволанишга йўналтирилган.
Саида Мирзиёева Қорақалпоғистон тиббиёт институти болалар жарроҳлиги бўлимида кичик беморлар билан учрашиб, уларнинг жасоратидан катта таассурот олганини билдирган. Шунингдек, ҳудудда “Оилавий саломатлик мактаби” ва “Саломатлик волонтёрлари” каби янги лойиҳалар амалга оширилмоқда.
“Миллат саломатлиги – бу барчамиз елкама-елка босиб ўтадиган умумий йўлимиз ва масъулиятимиздир”, — деб ёзади Мирзиёева.

According to Saida Mirziyoyeva's Telegram channel, she participated in the events organized as part of the nationwide "Health Marathon" in Karakalpakstan. As part of the marathon, the population is undergoing preventive check-ups at 12 family polyclinics and 3 public shelters in the city of Nukus. In addition, a patient referral and digitalization system has been implemented.
"Medical services are becoming more efficient and faster through artificial intelligence solutions such as AI TOP-3 CDSS, MuxlisaMED AI, AI Mammo," Mirziyoyeva emphasized.
According to reports, nearly 12,000 citizens were screened within four days, 1,700 of them were referred for in-depth examination, and 116 people were referred for treatment.
Saida Mirziyoyeva met with young patients at the pediatric surgery department of the Karakalpakstan Medical Institute and expressed being greatly impressed by their courage. Furthermore, new projects such as the "Family Health School" and "Health Volunteers" are being implemented in the region.
"The health of the nation is our common path and responsibility that we all walk shoulder to shoulder," writes Mirziyoyeva.