Бразилиянинг собиқ президенти ҳарбий тўнтаришга уринганлиги учун 27 йилга қамалди
Болсонару 1 ойдан кўпроқ вақт давомида уй қамоғида бўлган. Адвокатининг сўзларига кўра, у соғлиғи сабабли судга бормаган.
'Бразилиянинг собиқ президенти ҳарбий тўнтаришга уринганлиги учун 27 йилга қамалди'ning rasmi
Бразилиянинг собиқ президенти Жаир Болсонару 27 йиллик қамоқ жазосига ҳукм қилинди. Бразилия Олий суди судялар ҳайъати Болсонаруни 2022 йилги сайловда мағлуб бўлганидан кейин ҳарбий тўнтаришга уринганликда айбдор деб топганидан кўп ўтмай ҳукм чиқарди.
Болсонарунинг адвокатлари ҳукмни "бемаъни номутаносиб" деб атаган ва "барча даражаларда, шу жумладан, халқаро даражада" шикоят қилишга ваъда берган баёнот берди.
Олий суднинг беш нафар судясидан тўрт нафари 70 ёшли Болсонаруни 2022 йилги сайловда ўзининг сўлчи рақиби Луиз Инасио Лула да Силвага ютқазганидан кейин ўз ҳокимиятини сақлаб қолиш учун фитна уюштирганликда айбдор деб топди.
Судьяларнинг аниқлашича, фитна ҳарбийлардан етарли даражада ёрдам бера олмаган бўлса-да, 2023 йил 8 январда Болсонаро тарафдорларининг ҳукумат биноларига бостириб кириши билан якун топди.
Судьялардан бири Болсонаруни оқлади, охирги судя эса узоқ вақт иккиланиб турди, бироқ оддий кўпчилик собиқ президентни айблаш учун етарли эди.
'Эронда жабрланганлар орасида ўзбекистонликлар борми?'ning rasmi
Дунё Бугун 03:30
Эронда жабрланганлар орасида ўзбекистонликлар борми?
Ташқи ишлар вазирлиги расмий баёнот берди.
'Трамп Хоманаийнинг ўлганини эълон қилди'ning rasmi
Дунё Бугун 01:13
Трамп Хоманаийнинг ўлганини эълон қилди
Шунингдее, Эрон олий раҳнамоси оиласининг тўрт нафар аъзоси, жумладан, қизи ва невараси АҚШ ва Исроил ҳужумида ҳалок бўлди

The former president of Brazil has been sentenced to 27 years in prison for attempting a military coup.
Bolsonaro has been under house arrest for more than a month. According to his lawyer, he did not go to court due to health reasons.
Brazil's former president Jair Bolsonaro has been sentenced to 27 years in prison. The panel of judges from Brazil's Supreme Court issued the sentence shortly after finding Bolsonaro guilty of attempting a military coup following his defeat in the 2022 election.
Bolsonaro's lawyers issued a statement calling the sentence "meaningless and disproportionate" and promised to appeal "at all levels, including internationally."
Four out of five judges on the Supreme Court found the 70-year-old Bolsonaro guilty of plotting to remain in power after he lost the 2022 election to his leftist rival Luiz Inácio Lula da Silva.
According to the judges' findings, the plot culminated on January 8, 2023, when Bolsonaro's supporters stormed government buildings, even though it failed to garner sufficient support from the military.
One judge acquitted Bolsonaro, and the final judge was hesitant for a long time, but a simple majority was sufficient to convict the former president.