Ўзбекистонда камбағал оила аъзоси бўлган хотин-қизларга уй-жой таъмири учун БҲМнинг 50 бараваригача миқдорида пул ажратилади.
Бу ҳақда Вазирлар Маҳкамасининг 26 июлдан кучга кирган “Аёллар дафтари”, “Ёшлар дафтари” ва “Саховат ва кўмак” жамғармалари маблағлари ҳисобидан ижтимоий ёрдам кўрсатиш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорида белгиланди. Қарор билан “Хотин-қизлар муаммоларини ўрганиш ва ҳал этиш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ҳукумат қарорига бир қатор ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Унга кўра, камбағал оила аъзоси бўлган хотин-қизларнинг ҳамда ойлик даромади оила аъзоларининг ҳар бирига минимал истеъмол харажатлари миқдорининг 2 бараваригача бўлган оилаларнинг уй-жойи ҳолати секторлар ишчи гуруҳлари томонидан тегишли мутахассислар жалб қилинган ҳолда ўрганилади ва нуқсон далолатномаси ҳамда таъмирлаш ёки қурилиш материалларини олиб бериш бўйича смета ишлаб чиқилади.
Ҳар бир уй-жойни таъмирлаш учун зарур бўлган қурилиш материалларини харид қилиш учун тегишли товарларни (хизмат ва ишларни) етказиб берувчиларга шартномага мувофиқ “Аёллар дафтари” жамғармаси ҳисобидан БҲМнинг 50 бараваригача миқдорида ўтказиб берилади. 1 августдан БҲМ 412 минг сўмни ташкил этиш ҳисобга олинса, бу миқдор 20,6 млн сўм бўлади.
Секторлар раҳбарлари туманлар (шаҳарлар) қурилиш бўлимлари билан биргаликда маблағ ажратилган вақтдан бошлаб таъмирлаш ишлари сифатли бажарилишини ташкил этади ва назорат қилади.
Шунингдек, камбағал оила аъзоси бўлган хотин-қизларга “Аёллар дафтари” жамғармаси маблағлари ҳисобидан турар жой ижараси учун тўловларнинг 50 фоизи, лекин кўпи билан БҲМнинг 2 бараваригача, Тошкент, Нукус шаҳри ва вилоятлар марказларида БҲМнинг 3 бараваригача миқдорда қоплаб берилади.

A poor family member woman will be allocated up to 20.6 million soums for housing repairs.
Image of 'A poor family member woman will be allocated up to 20.6 million soums for housing repairs.'
Women who are members of low-income families in Uzbekistan will be allocated funds up to 50 times the BHM for home repairs.
This was stated in the Cabinet of Ministers' resolution dated July 26, titled "Measures to improve the system of social assistance using funds from the 'Women's Notebook,' 'Youth Notebook,' and 'Charity and Support' funds." The resolution also introduced amendments and additions to the government resolution on "Measures to further improve the system for studying and resolving women's issues."
Accordingly, the housing conditions of women from low-income families and those with monthly incomes will be assessed by sectoral working groups involving relevant specialists. A defect report and an estimate for repair or construction materials will be prepared.
For each home repair, funds up to 50 times the BHM will be transferred from the "Women's Notebook" fund to suppliers of necessary construction materials (goods, services, or works) in accordance with the contract. Starting from August 1, with the BHM set at 412,000 soums, this amount will be 20.6 million soums.
Sector leaders, together with district (city) construction departments, will organize and monitor the timely and quality execution of repair works.
Additionally, women from low-income families will receive coverage of up to 50% of rental payments, but no more than 2 times the BHM, or 3 times the BHM in Tashkent, Nukus, and regional centers, from the "Women's Notebook" fund.