Президент мактабларига кириш имтиҳони натижалари эълон қилинди
Ўзбекистонда президент мактабларига кириш имтиҳонининг 1-босқич натижалари чиқди. Бу ҳақда Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги хабар берди.
Бугун, 23 июль куни Cambridge халқаро таълим ташкилоти 6 июлда ўтказилган имтиҳон натижаларини эълон қилди. Саралаш жараёни тест синовлари асосида ташкил этилган. Натижалар ҳудудлар кесимида тақдим этилган. Президент мактабига кириш учун имтиҳон топширган номзод Cambridge сайтига кирган ҳолда идентификаторни қидириши керак.
Натижалар рейтинг тартибида юқоридан пастга қараб кўрсатилади. Кўк рангда кўрсатилган номзодлар президент мактабларига кириш бўйича асосий тест синовларига ўтади.
Президент мактабларига кириш имтиҳонларининг иккинчи босқичи 27 июль куни бўлиб ўтади. Имтиҳондан ўтиш учун 130 дақиқа вақт ажратилади:
• математика фанидан танқидий фикрлаш ва муаммони ечиш бўйича 40 та топшириқни бажаришга 90 дақиқа;
• инглиз тили фанидан грамматика (Grammar component) ва матн билан ишлаш (Reading component) бўйича 40 та топшириқни бажаришга 40 дақиқа берилади.
Талабгор имтиҳонга рухсатнома ва туғилганлик ҳақидаги гувоҳнома билан келиши керак.
Ҳар бир талабгорнинг ariza.piima.uz сайтига киритилган телефон рақамларига SMS-хабарнома юборилади. Шундан сўнг, имтиҳон ўтказиладиган жой номи ва вақти тўғрисидаги маълумотни шахсий кабинет орқали юклаб олиш мумкин. Тошкент вилояти ўқувчилари учун имтиҳонлар Тошкент шаҳрида бўлиб ўтади.
Маълумот учун, бу йил президент мактабларига ўқишга кириш истагидаги 49 минг 924 нафар талабгор ҳужжат топширган.

The results of the first stage of the entrance exams for presidential schools in Uzbekistan have been announced. The Ministry of Preschool and School Education reported this.
Today, on July 23, the Cambridge International Education Organization announced the results of the exam held on July 6. The selection process was based on test assessments. The results are presented by region. Candidates who took the entrance exam for the presidential school must search for their identifier on the Cambridge website while logged in.
The results are displayed in ranking order from highest to lowest. Candidates highlighted in blue will proceed to the main test exams for admission to presidential schools.
The second stage of the entrance exams for presidential schools will take place on July 27. A total of 130 minutes will be allocated for the exam:
- 90 minutes to complete 40 tasks in mathematics, focusing on critical thinking and problem-solving;
- 40 minutes to complete 40 tasks in English, covering grammar (Grammar component) and text comprehension (Reading component).
Candidates must bring their exam permit and birth certificate to the exam.
An SMS notification will be sent to each candidate's phone number registered on the ariza.piima.uz website. Afterward, the exam location and time can be viewed and downloaded through the personal account. For students from the Tashkent region, exams will be held in Tashkent city.