Ижтимоий тармоқларда Андижонда трансформатор будкаси ичида 4 ёшли қизчани ток ургани айтилган видеохабар тарқалди.
"Ҳудудий электр тармоқлари" АЖ Андижон вилоят филиалининг маълум қилишича, 13 июль куни Андижон туманидаги аҳоли пунктларидан бирида жойлашган кўп қаватли уйнинг ертўласида 35/04 кВ кучланишли ва 1000 кВА қувватли трансформатор подстанциясида қисқа туташув содир бўлган.
Аниқланишича, қизалоқнинг мушуги эшик тирқишидан ертўлага югуриб кириб, юқори кучланишда ишлаётган трансформаторнинг ичига кирган ва қисқа туташув содир бўлган. Чақнаш вақтида эшик ортидан мушукни кузатиб турган қизчанинг юзи куйган.
Қайд этилишича, қизчага зудлик билан биринчи тиббий ёрдам кўрсатилиб, шифохонага ётқизилган. Ҳозирда унинг аҳволи барқарор деб баҳоланмоқда.

According to the information provided by the Andijan regional branch of "Regional Power Grids" JSC, on July 13, a short circuit occurred at a 35/04 kV and 1000 kVA power transformer substation located in the basement of a multi-story building in one of the residential areas of Andijan district.
It was determined that the girl's cat entered the basement through a slightly open door and went inside the transformer, which was operating at high voltage, causing a short circuit. At the moment of the spark, the girl, who was watching the cat from behind the door, suffered burns to her face.
It was noted that the girl was immediately provided with first aid and hospitalized. Her condition is currently reported to be stable.