Сурхондарёлик адвокат жиноят ишида айбланувчига енгил жазо чиқарилиши эвазига 60 минг АҚШ доллари талаб қилди.
'Сурхондарёда адвокат пора олаётганда ушланди'ning rasmi
Сурхондарё вилояти, Жарқўрғон туманида фаолият юритувчи адвокатлик ҳайъати аъзоси бўлган адвокат жиноят ишида айбланувчига енгилроқ — озодликдан маҳрум этилмайдиган жазо тайинлатиш учун 60 минг АҚШ доллари талаб қилгани фош этилди. Бу ҳақда ДХХ Даракчи.узга маълум қилди.
Ушбу иш бўйича айбланувчи шахс ҳозирда Жарқўрғон туман судида суд қилинмоқда. Адвокат эса ўзининг суд тизимидаги танишлари орқали айбланувчига нисбатан енгил жазо тайинлашда “ёрдам” ваъда қилган.
Аммо бу “ёрдам” ДХХ ва прокуратура ходимларининг назаридан четда қолмади. Ўтказилган тезкор тадбирда у сўралган пулдан 50 минг долларни олаётган вақтда қўлга олинди.
Унинг устидан Жиноят кодексининг 168-моддаси 4-қисми “а” банди (фирибгарлик) ва 28,211-моддаси 3-қисми “а” банди (пора олишга суиқасд) бўйича жиноят иши қўзғатилди. Унга қамоқ эҳтиёт чораси қўлланилган.

In Surkhandarya, a lawyer was arrested while taking a bribe.
A lawyer from Surkhandarya demanded 60 thousand US dollars in exchange for securing a lighter sentence for the accused in a criminal case.
Image of 'In Surkhandarya, a lawyer was arrested while taking a bribe.'
It was revealed that a lawyer, who is a member of the bar association operating in the Jarkurghon district of the Surkhandarya region, demanded $60,000 USD from a defendant in a criminal case to secure a lighter punishment—specifically, a non-custodial sentence. This was reported by DXX Darakchi.uz.
The defendant in this case is currently being tried in the Jarkurghon District Court. The lawyer promised to "help" secure a lighter sentence for the defendant by leveraging his connections within the judicial system.
However, this "help" did not escape the attention of DXX and prosecutor's office officials. During a rapid operation, the lawyer was caught in the act of receiving $50,000 of the demanded sum.
He has been charged under Article 168-4(a) (fraud) and Article 28,211-3(a) (attempted bribery) of the Criminal Code. A custodial restraint measure has been applied against him.