Жорий йилнинг 9 июнь куни Бирлашган Араб Амирликлари вице-президенти ва Бош вазири шайх Муҳаммад бин Рашид Ал Маҳдум Дубай метросининг 74 метрлик “Мовий” линияси қурилиши учун тамал тошини қўйди. Бу ҳақда “Khaleej Times” хабар берди.
Dubai Creek Harbor ҳудудида жойлашадиган бекат Emaar Properties Station деб номланади. У 11 минг квадрат метр майдонни эгаллайди ва кунига 160 минггача йўловчини қабул қила олади. Лойиҳа қиймати 56 миллиард дирҳам бўлиб, умумий узунлиги 30 километрни ташкил этади. Шундан 15,5 километри ер остидан, 14,5 километри эса ер устидан ўтади.
Станциялар замонавий қулайликлар билан таъминланади. Улар орасида велосипед ва электроскутерлар учун майдончалар, такси тўхташ жойлари ҳамда автобус бекатлари бўлади. Dubai Creek Harbor ҳудудидаги станция шаҳарнинг муҳим архитектура ва транспорт марказларидан бирига айланиши кутилмоқда.
Дубай метроси Форс кўрфази мамлакатларидаги биринчи ўта замонавий, дунёдаги энг узун, тўлиқ автоматлаштирилган ва ҳайдовчисиз тезюрар поездлар тармоғи ҳисобланади. Бундан ташқари, у арзон ва қулай ҳаракатланиш усули бўлиб, мегаполиснинг барча диққатга сазовор жойларига қулай саёҳатларни таъминлайди. Ҳар ойда 5 миллион сайёҳ ва маҳаллий аҳоли тезюрар поездлар хизматидан фойдаланади.
Ушбу линия 2029 йилда фойдаланишга топширилиши режалаштирилган. Шундан сўнг Дубай метросининг умумий узунлиги 131 километрга, станциялар сони эса 78 тага етади.
Янги линия ҳар куни 320 минг йўловчига хизмат кўрсатиши ва шаҳарнинг асосий ҳудудлари бўйлаб транспорт алоқаларини сезиларли даражада яхшилаши кутилмоқда.

The world's tallest metro station will be built in Dubai.
The total length of the Dubai metro reaches 131 kilometers, and the number of stations amounts to 78.
Image of 'The world's tallest metro station will be built in Dubai.'
On June 9 of the current year, Vice-President and Prime Minister of the United Arab Emirates Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum laid the foundation stone for the construction of the 74-meter "Blue" line of the Dubai Metro. This was reported by Khaleej Times.
The station located in the Dubai Creek Harbor area will be named Emaar Properties Station. It will occupy an area of 11,000 square meters and can accommodate up to 160,000 passengers per day. The project is valued at 56 billion dirhams and has a total length of 30 kilometers, with 15.5 kilometers underground and 14.5 kilometers above ground.
The stations will be provided with modern conveniences. These include areas for bicycles and electric scooters, taxi stands, and bus stations. The station in the Dubai Creek Harbor area is expected to become one of the city's key architectural and transportation hubs.
The Dubai Metro is considered the first ultra-modern, the longest fully automated and driverless rapid transit network in the Persian Gulf countries. Moreover, it offers an affordable and convenient mode of transportation, providing easy trips to all the major attractions of the metropolis. Every month, 5 million tourists and locals use the rapid transit service.
This line is planned to be operational by 2029. After which, the total length of the Dubai Metro will reach 131 kilometers, with the number of stations reaching 78.
The new line is expected to serve 320,000 passengers daily and significantly improve transportation links along the city's main areas.