Калифорния губернатори Трампни танқид қилди
Гейвин Нюсом Трампнинг топшириғи билан Лос-Анжелесга юборилган миллий гвардия кучларини “штат суверенитетига таҳдид”, деб атади.
'Калифорния губернатори Трампни танқид қилди'ning rasmi
Гейвин Нюсом собиқ президент Трампнинг топшириғи билан Лос-Анжелесга юборилган миллий гвардия кучларини “штат суверенитетига таҳдид” деб атади ва уларни чақириб олишни талаб қилди. Демократ губернаторлар бу ҳаракатни “ваколатдан хавфли фойдаланиш” деб баҳоламоқда.
Калифорнияда мигрантларга қарши рейдларга норозилик билдириб намойишлар давом этаётган бир пайтда, штат губернатори Гейвин Нюсом АҚШ Мудофаа вазирлиги вакили Пит Ҳегсетга расмий мурожаат билан чиқди. У Лос-Анжелесга жойлаштирилган Миллий гвардия аскарларини “ноқонуний ҳарбийлаштириш” деб атаб, уларни чақириб олишни талаб қилди.
Аввалроқ, собиқ президент Доналд Трамп миграцияга қарши рейдлардан кейин Калифорнияга 2000 нафар миллий гвардиячи юборишни буюрган эди. Фақат бир ҳафта ичида Лос-Анжелес атрофида 118 киши миграция қонунларини бузишда гумон қилиниб қўлга олинган.
“Бизда ҳеч қандай муаммо йўқ эди, Трамп аралашмагунча. Бу – штат суверенитетини қўпол бузиш, ижтимоий тангликни кучайтириш ва ресурсларни ҳақиқатан зарур бўлган жойлардан тортиб олишдир”, — деб ёзди губернатор Нюсом ўзининг расмий баёнотида.
Унга кўра, агар давлат хавфсизлигига таҳдид солувчи хорижий таҳдид ёки қўзғолон бўлмаса, штат федерал ёрдамга муҳтожми-йўқми – буни фақатгина штат раҳбари ҳал қилади.
Шунингдек, 22 штатдаги демократ-губернаторлар Трампнинг бу ҳаракатини “ваколатдан хавотирли тарзда фойдаланиш” деб баҳолаб, Ҳегсетнинг Калифорнияга денгиз пиёдаларини юбориш таҳдидини кескин танқид қилишди.

The Governor of California criticized Trump.
Gavin Newsom called the National Guard forces sent to Los Angeles by Trump's orders a "threat to state sovereignty."
Image of 'The Governor of California criticized Trump.'
Gavin Newsom called the National Guard forces sent to Los Angeles by former President Trump a “threat to state sovereignty” and demanded their withdrawal. Democratic governors are assessing this move as a “dangerous abuse of power”.
At a time when protests against raids on migrants continue in California, state governor Gavin Newsom officially appealed to Pete Hegseth, a representative of the US Department of Defense. He labeled the deployment of National Guard troops in Los Angeles as “illegal militarization” and demanded their withdrawal.
Previously, former President Donald Trump had ordered the deployment of 2000 National Guardsmen to California following the migration raids. Within just a week, 118 people were arrested around Los Angeles on suspicion of violating immigration laws.
“We had no problem until Trump intervened. This is a crude violation of state sovereignty, intensifying social tension, and diverting resources from where they are truly needed,” wrote Governor Newsom in his official statement.
According to him, if there is no foreign threat or rebellion posing a threat to national security, whether the state needs federal assistance or not - is decided solely by the state leader.
Furthermore, Democratic governors in 22 states have criticised Trump's actions as a “worryingly abusive use of authority”, and sharply condemned Hegseth's threat to send Marines to California.