Россия Украинага қарши янги йирик ҳужумга тайёргарлик кўрмоқда
АҚШ расмийларига кўра, бу зарба Киeвдаги муҳим объектларга, жумладан, ҳукумат бинолари ва разведка идораларига қаратилиши мумкин.
'Россия Украинага қарши янги йирик ҳужумга тайёргарлик кўрмоқда'ning rasmi
Россия яқин кунларда Украинага қарши “кенг қамровли, кўп йўналишли зарба” бериши мумкин. Бу ҳақда АҚШ разведкаси вакилларига таяниб, "Reuters" агентлиги хабар берди.
Унга кўра, ушбу ҳаракат Украина махсус хизматлари томонидан ўтказилган “Тўр” (Паутина) операциясига жавобан амалга оширилиши кутилмоқда. Мазкур операция давомида бир неча ўнлаб Россиянинг қанотли ракеталарни ташувчи стратегик воситалари йўқ қилинган ёки жиддий зарар кўрган.
Америкалик расмийлар бу ҳужумни “ассиметрик” ва “аралаш услубдаги” зарба сифатида тасвирламоқда — унда баллистик ракеталар ва дронлар иштирок этиши мумкин. Ғарбий дипломатик манбаларга кўра, эҳтимолий ҳужумлар Кйивдаги давлат муассасалари ва стратегик объектларга қаратилади.
Карнеги жамғармасининг Россия бўйича эксперти Майкл Кофман Россия ўрта масофали баллистик ракеталардан фойдаланиши, СБУ штаб-квартираси ёки минтақавий разведка идораларига ҳужум қилишга уриниши мумкинлигини тахмин қилмоқда.
Бироқ у Россиянинг ҳарбий салоҳияти аллақачон жиддий даражада сафарбар этилганини таъкидлайди ва бу унинг имкониятларини чеклаб қўйганини қайд этади.

Russia is preparing for a new major attack against Ukraine.
According to US officials, this strike could be directed at key sites in Kyiv, including government buildings and intelligence agencies.
Image of 'Russia is preparing for a new major attack against Ukraine.'
Russia may launch a “wide-ranging, multidirectional strike” against Ukraine in the coming days. This was reported by the Reuters agency, citing representatives of the US intelligence.
According to them, this action is expected to be carried out in response to the “Spider” (Паутина) operation conducted by the Ukrainian special services. During this operation, several dozen of Russia's winged missile carriers strategic assets were destroyed or seriously damaged.
American officials describe this attack as an "asymmetric" and "hybrid style" strike, which may involve ballistic missiles and drones. According to Western diplomatic sources, the potential attacks would target government institutions and strategic facilities in Kyiv.
Michael Kofman, an expert on Russia at the Carnegie Endowment, speculates that Russia might use medium-range ballistic missiles, possibly attempting to strike the SBU headquarters or regional intelligence offices.
However, he emphasizes that Russia's military capabilities have already been significantly mobilized, noting that this limits its options.