Калифорния губернатори Гавин Нюсом Доналд Трампнинг штатга ажратиладиган маблағларни қисқартириш режасига жавобан, федерал солиқларни тўлашни тўхтатиш билан таҳдид қилди. У Калифорния ҳар йили федерал ҳукуматдан оладиган маблағдан 80 миллиард доллар кўпроқ солиқ тўлаётганини таъкидлади, дея ёзмоқда "Замон.уз".
CNN маълумотларига кўра, Трамп Калифорния университетларига федерал грант ажратишни бутунлай тўхтатишни кўриб чиқмоқда. Бу унинг штатдаги сиёсий қарорлар устидан назорат ўрнатиш ҳаракати сифатида баҳоланмоқда.
Трамп аввалроқ ҳам Калифорнияга нисбатан молиявий босим ўтказишга уринган. Май ойида у трансспортчи қизлар мактаб мусобақаларида қатнашса, штатга ажратиладиган маблағни тўхтатиш билан таҳдид қилган эди.

California Governor Gavin Newsom threatened to stop paying federal taxes in response to Donald Trump's plan to cut the state's allocated funds. He emphasized that California pays more than 80 billion dollars in taxes annually than it receives from the federal government, according to "Zamon.uz".
According to CNN, Trump is considering completely stopping the allocation of federal grants to California universities. This is being regarded as an attempt to establish control over political decisions in the state.
Trump had previously attempted to exert financial pressure on California. In May, he threatened to stop the funds allocated to the state if transgender girls participate in school competitions.