АҚШ президенти Дональд Трамп аввалроқ сотиб олган Tesla автомобилини сотиш ёки кимгадир совға қилиш ҳақида ўйламоқда. Бу ҳақда Оқ уйдаги манбага таяниб, The New York Post хабар берди.
Манбанинг аниқлик киритишича, бу қизил Tesla Model C бўлиб, қиймати 80-100 минг долларга баҳоланган. Трамп уни март ойи бошида кўплаб танқидларга учраётган Илон Маскни қўллаб-қувватлаш учун сотиб олган эди. Автомобиль март ойидан бери Оқ уй олдида сақланмоқда.
Май ойи охирида Илон Маск ҳукумат самарадорлиги департаменти раҳбари лавозимини тарк этгач, Доналд Трампни ва унинг солиқ имтиёзлари ҳақидаги қонунини кескин танқид қилди. Бундан ташқари, Маск Трампнинг тадбиркор ва космонавт, бизнесмен бир нечта лойиҳаларда алоқадор бўлган яқин таниши Жаред Айзекманни NASA директори этиб тайинламаслик қароридан норози бўлган. Бу Трамп ва Маск ўртасида можарога сабаб бўлди, улар бир-бири билан қаттиқ тортишди. Маск ҳатто Трампнинг эҳтимолий импичментини қўллаб-қувватлади.

Donald Trump wants to get rid of the Tesla car.
US President Donald Trump is considering selling or gifting the Tesla car he previously purchased. This was reported by The New York Post, citing a source in the White House.
According to the source's clarification, it is a red Tesla Model C, valued between 80-100 thousand dollars. Trump had bought it in early March to support Elon Musk, who was facing numerous criticisms at the time. The car has been kept in front of the White House since March.
At the end of May, after Elon Musk resigned as the head of the government efficiency department, he sharply criticized Donald Trump and his tax benefits law. Furthermore, Musk was displeased with Trump’s decision not to appoint Jared Isaacman, a close acquaintance of Trump involved in several projects as an entrepreneur and astronaut, as the director of NASA. This caused a conflict between Trump and Musk, leading to a fierce dispute. Musk even supported the potential impeachment of Trump.