Ғазо жанубида гуманитар ёрдам кутиб турган одамлар яна ўққа тутилди
Исроил ҳарбийлари Ғазо сектори жанубидаги Рафаҳ шаҳрида ёрдам тарқатиш пункти яқинида ўт очди. Ҳамас назоратидаги анклав соғлиқни сақлаш вазирлиги 24 киши ҳалок бўлганини маълум қилди. Исроил мудофаа армияси ҳарбийлар огоҳлантирувчи ўқларга жавоб бермаган шубҳали одамларга қарата ўқ узганини маълум қилган.
Ғазо сектори фуқаролик мудофааси хизмати вакили Маҳмуд Бассалнинг таъкидлашича, исроиллик ҳарбийлар гуманитар ёрдам кутаётган фаластинликларга танк ва дронлардан ўқ узган.
Якшанба куни Ҳамас назорати остидаги соғлиқни сақлаш вазирлиги худди шу жойда Исроил зарбалари оқибатида 31 киши ҳалок бўлгани ва 200 га яқин киши жароҳатланганини маълум қилганди.
Ўшанда ЦАХАЛ ҳарбийлар фаластинликларга қарата ўқ узганини рад этиб, аскарлар уларга яқинлашиб келаётган одамлар томонидан таҳдидни сезганларида огоҳлантирувчи ўт очганини айтганди.
Энди эса Исроил мудофаа кучлари ҳарбийлар ёрдам тарқатиш пунктидан тахминан ярим километр узоқликда "шубҳали шахслар"аниқлаганидан сўнг ўт очганини айтмоқда.
Баёнотда айтилишича, дастлаб огоҳлантирувчи ўқ узилган, хавотир уйғотган шахслар яқинлашишда давом этгач, "ҳарбийлар томон ҳаракатланаётган бир неча алоҳида гумонланувчилар турган жойга қўшимча ўқ узилган".
Исроил мудофаа армияси ҳам қурбонлар ҳақидаги хабарлардан хабардорлиги, "воқеа тафсилотлари ўрганилаётгани" маълум қилди.
Ҳамас томонидан бошқариладиган анклав соғлиқни сақлаш вазирлиги навбатдаги ҳодиса оқибатида 24 киши ҳалок бўлгани ва ўнлаб одамлар яралангани ҳақида хабар берди.
Фуқаро мудофааси вакили Бассал BBC’нинг Ғазодаги мухбири Рушди Абуалуфга Рафаҳдаги ёрдам тарқатиш марказида ҳалок бўлган ва яраланганларнинг аксарияти танклар, вертолётлар ва квадрокоптерлардан ўққа тутилганини айтган.
Бассал ҳодиса марказ яқинида эмас, балки Ғазо Гуманитар жамғармаси фондидан бир неча юз метр узоқликда содир бўлганини тасдиқлади.
Хон Юнисдаги "Носир" шифохонаси директорининг айтишича, "Исроил кучлари тинч аҳоли оломонига қарата ўт очиши натижасида" 24 киши ҳалок бўлган ва 37 киши яраланган. Унинг сўзларига кўра, жароҳатланганларнинг аксарияти ўқотар қуролдан олинган жароҳатлари билан касалхонага ётқизилган.
ЦАХАЛ маълумотларига кўра, фаластинликлар ташкиллаштирилган йўналишлар бўйлаб Рафаҳдаги ёрдам тарқатиш пунктига кетаётганда, қўшинлар ёрдам тарқатиш мажмуасидан тахминан ярим километр узоқликда ҳарбийларга яқинлашаётган ва шу билан бирга олдиндан тасдиқланган йўналишдан четга чиқаётган шубҳали одамларни пайқаган, деб ёзади Times of Israel.
АҚШ ва Исроил томонидан қўллаб-қувватланадиган ва ёрдамни тақсимлашга масъул бўлган Ғазо инсонпарварлик ёрдами жамғармаси маълумотларига кўра, ёрдам сешанба куни эрталаб ҳеч қандай ҳодисаларсиз берилган, дея таъкидлайди нашр.
Исроил мудофаа армияси жамғармага "Ғазо аҳолиси орасида ёрдамни тақсимлаш ва унинг Ҳамас террорчилик ташкилотига тушишига йўл қўймаслик учун мустақил равишда" ҳаракат қилиш имконини беришини айтмоқда.
"Исроил мудофаа армияси ҳарбийлари Ғазо аҳолисининг тақсимлаш пунктларига келишига тўсқинлик қилмаяпти. Отишма тақсимлаш пунктидан тахминан ярим километр масофада, ҳарбийларга хавф туғдирадиган тарзда яқинлашаётган айрим гумонланувчиларга қарата олиб борилган", – дея таъкидланади ЦАХАЛ баёнотида.
Ғазо инсонпарварлик ёрдами жамғармаси аввалроқ ўз пунктлари атрофида тартибсизлик ва отишмалар ҳақидаги хабарларни рад этган эди.
'Ҳиндистонда номаълум йиртқич одамларга ҳужум қилди'ning rasmi
Дунё Бугун 17:15
Ҳиндистонда номаълум йиртқич одамларга ҳужум қилди
Ҳужум оқибатида олти киши ҳалок бўлди.
'Мумбайдан Тошкентга тўғридан-тўғри рейслар йўлга қўйилмоқда'ning rasmi
Дунё Бугун 14:48
Мумбайдан Тошкентга тўғридан-тўғри рейслар йўлга қўйилмоқда
Ҳиндистоннинг лоукостер авиакомпанияси Тошкентга иккинчи йўналишни очмоқда.
'Ким Чен Ин Россияни Украинадаги урушда қатъий қўллаб-қувватлашда давом этишини билдирган'ning rasmi
Дунё Бугун 14:07
Ким Чен Ин Россияни Украинадаги урушда қатъий қўллаб-қувватлашда давом этишини билдирган
КХДР раҳбари Россияга “адолатли урушда доимий ғалабаларни” тилаган.
'Қозоғистонда Ўзбекистон фуқаролари бўлган автобусда ёнғин чиқди'ning rasmi
Қозоғистонда Ўзбекистон фуқаролари бўлган автобусда ёнғин чиқди
Қутқарувчилар автобусдаги 30 дан ортиқ одамни эвакуация қилган.
'Фарғонада қарийб 2 млрд сўмлик газ ўғирланди'ning rasmi
Дунё Бугун 12:18
Фарғонада қарийб 2 млрд сўмлик газ ўғирланди
Ҳолат юзасидан ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари томонидан терговга қадар текширув ишлари олиб борилмоқда.

Israeli military fired near a distribution point in the southern city of Rafah in the Gaza Strip. The Ministry of Health under Hamas control in the enclave reported that 24 people were killed. The Israel Defense Forces announced that soldiers had fired upon individuals who did not respond to warning shots here.
A spokesperson for the Gaza Strip civil defense service, Mahmoud Bassal, emphasized that Israeli military fired at Palestinians waiting for humanitarian aid from tanks and drones.
On Sunday, the Ministry of Health under Hamas control in the same location announced that 31 people were killed and nearly 200 were injured as a result of Israeli strikes.
At that time, the IDF denied firing at Palestinians, stating that soldiers had opened warning fire when they felt threatened by people approaching them.
Now, the Israel Defense Forces say that after identifying "suspicious individuals" about half a kilometer away from the distribution point, they opened fire.
According to the statement, an initial warning shot was fired, and when the concerning individuals continued to approach, "additional shots were fired at the location of several separate suspects who were moving towards the soldiers".
The Israel Defense Forces also acknowledged they are aware of the casualties reports, stating that "details of the event are being investigated".
The Ministry of Health controlled by Hamas in the enclave reported another incident resulting in 24 deaths and dozens injured.
Civil defense representative Bassal told BBC’s correspondent in Gaza, Rushdi Abu Alouf, that the majority of those killed and wounded at the distribution center in Rafah were struck by fire from tanks, helicopters, and quadcopters.
Bassal confirmed that the incident did not occur near the center but rather several hundred meters away from the Gaza Humanitarian Fund foundation.
The director of the “Nosir” hospital in Khan Yunis said, "24 people were killed and 37 were injured as a result of Israeli forces firing at a civilian crowd," noting that the majority of the injured were hospitalized with gunshot wounds.
According to Times of Israel, as Palestinians were heading towards the distribution point in Rafah along organized routes, IDF forces noticed individuals approaching the military and also deviating from pre-confirmed routes about half a kilometer away from the relief complex.
The Gaza humanitarian aid fund, supported by the US and Israel and responsible for distributing the aid, insists that the aid was distributed on Tuesday morning without any incidents, as emphasized by the publication.
The Israel Defense Forces stated that the fund has been given the opportunity to independently operate “to distribute aid among the population of Gaza and to prevent it from falling into the hands of the Hamas terrorist organization”.
"The Israel Defense Forces are not hindering the arrival of the Gaza population to the distribution points. The shooting took place approximately half a kilometer from the distribution point, targeted at certain suspects who were approaching the soldiers in a threatening manner," – IDF statement highlights.