БМТ Хавфсизлик Кенгаши Кашмирдаги вазият бўйича фавқулодда йиғилмоқда
Покистон БМТ Хавфсизлик Кенгашига Жамму ва Кашмирдаги вазиятнинг кескинлашуви ва Ҳиндистон билан зиддиятнинг кучайиши муносабати билан фавқулодда ёпиқ мажлис ўтказиш бўйича расмий сўров юборди. Бу ҳақда Покистоннинг БМТдаги доимий ваколатхонаси маълум қилди.
Покистон миссияси мавжуд вазиятнинг минтақавий ва халқаро хавфсизликка таҳдид солаётганини билдирди.
“Ҳиндистон ва Покистон ўртасидаги кескинликнинг кучайиши ҳамда Жамму ва Кашмирдаги вазият минтақада ва ундан ташқарида тинчлик ва барқарорликка таҳдид солмоқда”, дейилади баёнотда.
БМТ Хавфсизлик кенгашининг фавқулодда йиғилиши бугун, 5 май куни маҳаллий вақт билан соат 15:00 га белгиланган. Йиғилишдан сўнг Покистоннинг БМТдаги доимий вакили Асим Ифтихор Аҳмад брифинг ўтказиши кутилмоқда.
Паҳалгамдаги теракт
22 апрель куни қуролланган шахслар Ҳиндистоннинг Жамму ва Кашмир штатининг Паҳалгам туманида сайёҳларга қарата ўт очиб, 26 кишини ўлдирди. Бундан ташқари, кўплаб одамлар жароҳатланган.
Ҳужум ортидан Ҳиндистон Бош вазири Нарендра Моди Саудия Арабистонига расмий ташрифини тўхтатиб, Нью-Деҳлига қайтди. Пойтахтга келгач, Моди вазиятни баҳолаш учун юқори мартабали амалдорлар билан хавфсизлик бўйича йиғилиш ўтказди. Ҳиндистон ҳукумати ҳужумда Покистондан келган одамларни айблади.
Ҳиндистон Ҳинд сувлари шартномасини тўхтатди, Нью-Деҳлида жойлашган покистонлик маслаҳатчилардан бир ҳафта ичида мамлакатни тарк этишни сўради ва Покистон фуқароларига берилган визани бекор қилди.
Покистон, ўз навбатида, айбловларни рад этди ва Ҳиндистоннинг Исломободдаги дипломатик ходимлари сонини қисқартирди.
Покистон ҳукумати Ҳиндистоннинг Ҳинд дарёси ҳавзасидаги дарёлар оқимини тўхтатиш ёки бошқа йўналишга йўналтиришга бўлган ҳар қандай уриниши уруш ҳаракати сифатида баҳоланишини айтди. Шунингдек, мамлакат Ҳиндистон билан барча савдо-сотиқни тўхтатди ва ҳаво ҳудудини ёпди.
Покистон ҳукумати, шунингдек, Ҳиндистон фуқароларига бериладиган барча визалар тўхтатилганини эълон қилди.
'Эрон АҚШ базаларига зарба бериши ҳақида огоҳлантирди'ning rasmi
Дунё Бугун 17:52
Эрон АҚШ базаларига зарба бериши ҳақида огоҳлантирди
Эрон ва АҚШ 12 апрелдан бери ядровий музокаралар олиб бормоқда.
'Шимолий Корея Россияга 15 минг нафар ишчи юборди'ning rasmi
Дунё Бугун 17:37
Шимолий Корея Россияга 15 минг нафар ишчи юборди
Россиялик иш берувчилар шимолий кореялик ишчиларни кам ҳақ эвазига ҳар куни 12 соатлаб шикоятсиз ишлашга тайёр бўлгани учун ҳам қадрлашини билдирган.
'АҚШ Яман ҳусийларнинг қурол омборларига зарба берди'ning rasmi
Дунё Бугун 15:47
АҚШ Яман ҳусийларнинг қурол омборларига зарба берди
Қурол сақлаш учун фойдаланилган омборларга камида учта ҳаво ҳужуми уюштирилган.
'Гибрид автомобилларни экологик сертификатлаш тартиби юзасидан сенатор сўрови юборилди'ning rasmi
Дунё Бугун 14:03
Гибрид автомобилларни экологик сертификатлаш тартиби юзасидан сенатор сўрови юборилди
Бундай автомобилларни божхонада расмийлаштиришда “Евро-4” экологик тоифасидан кам эмаслигини тасдиқловчи экологик сертификат талаб этилаётгани кенг муҳокамаларга сабаб бўлаётганди.

Pakistan has sent an official request to the UN Security Council for an emergency closed session regarding the escalation of the situation in Jammu and Kashmir and the intensification of conflict with India, as announced by Pakistan's Permanent Mission to the UN.
The Pakistan Mission stated that the current situation poses a threat to regional and international security.
“The escalation of tensions between India and Pakistan, as well as the situation in Jammu and Kashmir, is threatening peace and stability in the region and beyond,” the statement said.
The emergency meeting of the UN Security Council is scheduled for today, May 5th, at 15:00 local time. A briefing by Pakistan's Permanent Representative to the UN, Asim Iftikhar Ahmad, is expected after the meeting.
The attack in Pahalgam
On April 22, armed individuals opened fire on tourists in the Pahalgam district of Jammu and Kashmir state of India, killing 26 people. Additionally, many people were injured.
Following the attack, Indian Prime Minister Narendra Modi halted his official visit to Saudi Arabia and returned to New Delhi. Upon returning to the capital, Modi conducted a security meeting with high-ranking officials to assess the situation. The Indian government blamed individuals from Pakistan for the attack.
India suspended the Indus Waters Treaty, asked Pakistani advisors in New Delhi to leave the country within a week, and cancelled visas issued to Pakistani citizens.
Pakistan, in turn, rejected the accusations and reduced the number of Indian diplomatic staff in Islamabad.
The Pakistani government stated that any attempt by India to stop or divert the flow of rivers in the Indus River basin would be considered an act of war. Additionally, the country halted all trade with India and closed its airspace.