Испаниянинг Оведо шаҳрида полиция тўрт йил давомида ўз фарзандларини уйдан чиқармаган 53 ёшли германиялик файласуф ва унинг рафиқасини ҳибсга олди. Бу ҳақда La Nueva Espana нашри хабар беради.
Қайд этилишича, ота-она буни ўз оиласини турли касалликлардан, биринчи навбатдан коронавирусдан ҳимоя қилиш мақсадида амалга оширган.
Эр-хотиннинг уч нафар фарзанди бор — 10 ёшли ўғли ва саккиз ёшли эгизаклари. Улар яшаган уйнинг деразалари маҳкам ёпилган, ташқи дунё билан алоқа бутунлай узилган. Оила ҳатто озиқ-овқат маҳсулотларини ҳам курерлар орқали қабул қилиб олган.
Болалар овозини эшитиб турадиган, аммо уларни ҳеч қачон кўчада юрганини кўрмаган қўшни аёл полицияга мурожаат қилган. Ҳуқуқ-тартибот органлари кузатув ўрнатиб, оиланинг айрим аъзолари умуман уйни тарк этмасликларини аниқлаган.
Текширув давомида болалар қаровсиз ҳолатда экани маълум бўлган. Учаласи ҳам таглик ва тиббий ниқобларда бўлган, ташқарига чиққандаги хатти-ҳаракатлари эса кучли сезувчанликдан далолат берган — масалан, улар ўт-ўланларга ҳайрат билан қарашган.
Тергов маълумотларига кўра, ота-она фарзандлари учун ҳатто ҳожатхонага қачон чиқишни ҳам қатъий белгилаб берувчи жадвал тузиб чиққан. Улар мактабга қатнамаган. Шунингдек, болаларга таркибида тиббиёт каннабиси бор дори воситалари бериб келинган.
Эр-хотин коронавирус ва бошқа вируслардан қаттиқ қўрққани сабаб шундай йўл тутганини маълум қилган. Ҳозирда болалар васийликка топширилган бўлиб, шифокорлар ва ижтимоий хизматлар улар билан ишламоқда. Ота-она эса ҳибсга олинган.

In the city of Oviedo, Spain, police arrested a 53-year-old German philosopher and his wife, who had not allowed their children to leave the house for four years. This was reported by La Nueva Espana publication .
It is noted that the parents did this to protect their family from various diseases, primarily from coronavirus.
The couple has three children — a 10-year-old son and eight-year-old twins. The windows of the house they lived in were securely closed, and contact with the outside world was completely cut off. The family even received food products through couriers.
A neighbor woman, who could hear the children but had never seen them walk in the street, contacted the police. Law enforcement set up surveillance and discovered that some family members never left the house at all.
During the investigation, it became apparent that the children were neglected. All three were in diapers and medical masks, and their behavior outside indicated hypersensitivity — for example, they looked at plants and grass with wonder.
According to the investigation, the parents had even created a strict schedule dictating when their children could go to the bathroom. They had not attended school. In addition, the children were given medications containing medical cannabis.
The couple revealed that they took such measures because of their intense fear of the coronavirus and other viruses. The children are now under guardianship, with doctors and social services working with them. The parents have been arrested.