ССВ Матбуот хизмати тақдим этган таҳлилларга кўра, улар таркибида трансёғлар миқдори ҳаддан зиёд кўп. Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти таҳлилига кўра, дунё бўйлаб 5 миллиард одам ушбу ёғларнинг зарарли таъсиридан ҳимояланмаган. Бу юрак хасталиклари ва ўлим хавфини оширади.
Шу сингари таомларни тайёрлашда ишлатиладиган трансёғлар ҳар йили сайёрамиз бўйича 300 мингга яқин кишининг ўлимига сабаб бўлмоқда.
Хўш, тиббиёт ходимларининг бу борадаги хулосаси қандай?
— Трансёғлар — организм учун фойдали ёғларга қараганда арзонроқ ва қатор кимёвий ва физик хусусиятларга эга, — дейди тиббиёт фанлари доктори, профессор Низом Эрматов. — Масалан, хона ҳароратида қаттиқ ҳолатда сақланиб қолади, шу сабаб уларни турли хил қайта ишланган озиқ-овқат маҳсулотларига қўшиш қулай.
Улар саноат усулида ишлов берилган ёки табиий тўйинмаган ёғ кислотаси ҳисобланади. Бу маҳсулот маргарин, ўсимлик ёғлари, қовурилган таом ва пишириқлар, хусусан, кракерлар, печенье ва пирогларда мавжуд. Шунингдек, кавш қайтарувчи ҳайвонлар гўшти ва сутида табиий ҳолда учрайди. Аммо ҳар икки турдагиси ҳам соғлик учун зарарли.
Ёғлар ҳужайра мембраналари ва бошқа биологик структураларнинг ҳосил бўлиши учун “қурилиш материали” вазифасини ўтайди. Агар улар сунъий синтезланган транс шаклга эга бўлса, организмда моддалар алмашинуви жараёнига салбий таъсир кўрсатади.
Хусусан, танада зарарли холестерин миқдорини оширади, яъни паст зичликдаги липопротеинлар қон томирлари деворида тиқин ҳосил қилиб, уларни торайтиради. Натижада организмда қон айланиши ва ҳаётий муҳим органларни қон билан таъминлаш жараёни издан чиқади. Оқибатда инфаркт, инсульт ва ўпка артерияси тромбоэмболияси каби турли хавфли касалликлар келиб чиқиши мумкин.
Шунингдек, трансёғлар яллиғланиш жараёнларини тезлаштирб, қандли диабет ва онкологик хасталиклар ривожланиш хавфини ҳам оширади.
Шу сабабли ЖССТ ушбу турдаги ёғларни тақиқлаш ёки уни кунлик энергия миқдорининг 1 фоизигача камайтиришни тавсия қилинмоқда. Яъни, кунлик рационда 2000 калория бўлса, трансёғлар улуши 2,2 граммга тўғри келиши лозим. Лекин бугун айрим егуликлар таркибида бу турдаги ёғлар миқдори кунлик нормадан 200 баравар ортиқни ташкил қилмоқда.
Шундай экан, бундай вазиятда энг тўғри йўл – трансёғлар истеъмолидан бутунлай воз кечиш ёки улар миқдорини минимал даражада камайтиришдир.

According to the analyses provided by the Press Service of the CDC, they contain an excessively high amount of trans fats. According to the analysis by the World Health Organization, around 5 billion people worldwide are unprotected against the harmful effects of these fats. This increases the risk of heart diseases and death.
Trans fats used in the preparation of such foods are causing the death of nearly 300,000 people globally each year.
So, what is the medical professionals' conclusion on this matter?
— Trans fats — compared to beneficial fats for the organism, are cheaper and have a range of chemical and physical properties, — says Doctor of Medical Sciences, Professor Nizom Ermatov. — For example, they remain solid at room temperature, making them convenient to add to various processed food products.
They are considered industrially processed or naturally unsaturated fatty acids. This product is found in margarine, vegetable oils, fried foods, and pastries, especially crackers, cookies, and pies. In addition, it naturally occurs in the meat and milk of ruminant animals. However, both types are harmful to health.
Fats act as “building material” for the formation of cell membranes and other biological structures. If they are synthetically synthesized in trans form, they negatively affect the metabolic processes in the organism.
Specifically, they increase the level of harmful cholesterol, that is, low-density lipoproteins create blockages in the blood vessel walls, narrowing them. As a result, the circulation of blood and the supply of vital organs with blood deteriorates. Consequently, various dangerous diseases such as heart attacks, strokes, and pulmonary artery thromboembolism may occur.
Moreover, trans fats accelerate the process of inflammation, also increasing the risk of developing diabetes and cancerous diseases.
Therefore, the WHO recommends banning these types of fats or reducing their intake to up to 1 percent of the daily energy amount. That is, if the daily diet is 2000 calories, the share of trans fats should correspond to 2.2 grams. However, today, some foods contain an amount of these fats 200 times more than the daily norm.
In such a situation, the most correct approach is to completely renounce the consumption of trans fats or to minimize their amount.