Германия президенти Франк-Валтер Штайнмаер федерал канцлер Олаф Шолц ва унинг ҳукуматидаги 14 нафар вазирга истеъфо тўғрисидаги гувоҳномаларни тантанали равишда топширди. Бу ҳақда мамлакат ОАВлари хабар қилди.
Маросим Берлин марказидаги Бельвю президентлик саройида бўлиб ўтган. Президент Шолц ва уни ҳукуматига миннатдорлик билдирди.
Маълумот учун: Германия қонунига кўра, канцлер ва вазирлар янги Бундестаг чақирилган куни лавозимларини тарк этадилар. Бироқ президент Штайнмаер канцлер Шолц ва 14 вазирдан яна бир неча ҳафта лавозимида қолишини сўради. Бу тартиб ҳам қонунда назарда тутилган. Канцлер ва вазирлар янги ҳукумат шакллантирилгунга қадар ишини давом эттиради.

The President of Germany, Frank-Walter Steinmeier, has ceremoniously handed over resignation certificates to Federal Chancellor Olaf Scholz and the 14 ministers in his government. This was reported by the country's media.
The ceremony took place at the Bellevue Presidential Palace in the center of Berlin. The President expressed his gratitude to Chancellor Scholz and his government.
For your information: According to German law, the chancellor and ministers vacate their positions on the day a new Bundestag is convened. However, President Steinmeier has asked Chancellor Scholz and the 14 ministers to remain in their positions for several more weeks. This procedure is also provided for by law. The chancellor and ministers continue their work until a new government is formed.