Ҳолат юзасидан Жиззах вилояти Экология бошқармаси Зомин тумани бўлими ва ИИБ ходимлари ҳамкорлигида ўрганиш ишлари олиб борилди.
Ўрганиш давомида ушбу ҳолат фуқаро Қ.Ҳ. томонидан содир этилганлиги маълум бўлди.
Фуқаро бу ҳаракати билан Ўзбекистон Республикасининг "Ҳайвонот дунёсини муҳофаза қилиш ва ундан фойдаланиш тўғрисида"ги Қонунининг 4,30,51,53-моддалари талабларини бузган.
Давлат инспекторлари томонидан фуқарога нисбатан МЖтКнинг 90-модда 1-қисми билан БҲМнинг 20 баравари (7,5 млн.) миқдорида жарима қўлланилди.
Шунингдек, 1 125 000 сўм миқдорида табиатга етказилган зарар ҳисобланди, дейилади Жиззах вилояти Экология бошқармаси матбуот хизмати хабарида.

Studies were conducted in collaboration with the Jizzakh Regional Department of Ecology, Zomin District Division, and members of the Internal Affairs Bodies regarding the situation.
During the investigation, it was found that the incident was committed by a citizen Q. H.
The citizen has violated the requirements of the Articles 4, 30, 51, 53 of the Law of the Republic of Uzbekistan on "Protection and Use of Animal World" with this action.
The state inspectors imposed a fine on the citizen in the amount of 20 times the basic calculation value (7.5 million) according to the part 1 of Article 90 of the Code of Administrative Responsibility.
Additionally, the damage caused to nature was assessed at 1,125,000 UZS, according to the press service of the Jizzakh Regional Department of Ecology.