Президент Администрацияси вакиллари Хоразмда бўлди
Давлатимиз раҳбари топшириғига асосан Президент Администрацияси ҳамда Халқ қабулхонаси бошчилигидаги Республика ишчи гуруҳи вакиллари энг чекка, ижтимоий-иқтисодий ҳолати оғир ҳудудларда камбағаллик ва ишсизликни қисқартириш, аҳоли бандлигини таъминлаш ҳамда жойларда қиш мавсумига тайёргарлик кўриш бўйича фаолиятини давом эттирмоқда.
Хусусан, Президенти маслаҳатчиси ўринбосариХалқ қабулхонаси раҳбари Улуғбек Муҳаммадиев бошчилигидаги ишчи гуруҳ вакилларининг навбатдаги манзили Хоразм вилояти Хива тумани бўлди.
Президент администрацияси бошчилигида Виртуал ва Халқ қабулхоналарига келиб тушган мурожаатлар ҳамда ўрганишлар натижаси асосида бир қатор эҳтиёжманд оилалар ҳолидан хабар олиниб, керакли ёрдамлар кўрсатилди.
Мисол учун, “Истиқлол” маҳалласида “Аёллар дафтари”да рўйхатда турувчи, боқувчисини йўқотган мурожжатчи Дилноза Худаёрова хонадонига борилиб, унга ўзини-ўзи иш билан банд қилиши ҳамда оиласига қўшимча даромад келтириши мақсадида тикув машинаси ва керакли анжомлар топширилди.
Бундан ташқари, маҳалладаги нуронийларбилан илиқ суҳбат қурилиб, аҳолини қийнаётган муаммолари тингланди ва уларнинг ечими бўйича мутасаддилар билан ҳамкорликда амалий ишлар режалари белгилаб олинди.
Шу ернинг ўзида маҳалла еттилиги аъзолари билан кенг муҳокамалар ўтказилиб, жойлардаишсизлик ва камбағалликни қисқартиришдаПрезидентимиз белгилаб берган йўналишлар бўйича ишларни қатъий ташкиллаштириш юзасидан кўрсатмалар берилди, масъуллар белгиланди.
Улуғбек Муҳаммадиев бошчилигидаги гуруҳ “Истиқлол” маҳалласида қиш мавсумига тайёргарлик кўриш ва ободонлаштириш ишлари билан ҳам яқиндан танишди. Аниқланган камчиликларни бартараф этиш учун амалий кўмак кўрсатилди. Маҳаллада “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида кўчат экиш ишлари ҳам ўтказилди.
Шунингдек, кекса ёшдаги нуронийлар дуоси билан хайрли ва савобли ишларни давом қилдирган ҳолда, ҳомийлар томонидан қурбонлик қилиниб, маҳаллада кам таъминланган, боқувчисини йўқотган оилаларга тарқатилди.

Representatives of the Presidential Administration were in Khorezm.
In accordance with the instructions of our country's leader, the representatives of the Republic Working Group led by the Presidential Administration and the People's Reception Office continue their activities to reduce poverty and unemployment, ensure employment for the population, and prepare for the winter season in the most remote and socio-economically challenged areas.
Specifically, the Deputy Secretary of Presidential Affairsthe head of the People's Reception Office, Ulugbek Muhammadiev, led the working group representatives' next destination was Khiva district in Khorezm region.
Under the leadership of the Presidential Administration, based on the inquiries and investigations received at the Virtual and People's Reception Offices, several needy families were checked on, and necessary assistance was provided.
For example, at the “Istiqlol” neighbourhood, a visit was made to the home of the applicant Dilnoza Khudoyorova, who is listed in the “Women's Notebook" and has lost her provider, where she was provided with a sewing machine and necessary equipment to help her engage in self-employment and generate additional income for her family.
Furthermore, warm conversations were held with the elderly residents of the neighbourhood, the issues troubling the population were listened to, and plans for practical work were made in collaboration with the relevant authorities to address these issues.
Right there, “neighbourhood committee” members held extensive discussions, and instructions were given to strictly organize work according to the directions provided by our President for reducing unemployment and poverty in the areas, and responsible persons were designated.
The group led by Ulugbek Muhammadiev visited the “Istiqlol” neighbourhood to prepare for the winter season and became closely acquainted with beautification efforts and provided practical assistance to rectify identified deficiencies. In the neighbourhood, tree planting activities were also carried out as part of the “Green Space” national project.
Moreover, with the blessings of the elderly, charitable acts continued, with sponsors performing sacrifices and distributing them to underprivileged and orphaned families within the neighbourhood.