Тошкент вилояти боғчаларидаги оммавий заҳарланиш бўйича суд бошланди
2025 йил сентябрь ойида Тошкент вилоятидаги бир қатор мактабгача таълим муассасаларида болаларнинг оммавий заҳарланиши билан боғлиқ жиноят иши судда кўриб чиқилмоқда. Бу ҳақда Олий суд матбуот котиби Азиз Обидов маълум қилди.
Маълум қилинишича, 13 март куни Жиноят ишлари бўйича Бўка туман судида Бекобод, Бўка, Оққўрғон, Пискент ва Қуйи Чирчиқ туманларида содир бўлган ҳолатлар юзасидан очиқ суд жараёни бошланган. Иш доирасида 11 нафар шахс Жиноят кодексининг 186-моддаси 4-қисми “б” банди (хавфсизлик талабларига жавоб бермайдиган товарларни ишлаб чиқариш ва ўтказиш) ҳамда 257-1-моддаси 1-қисми (санитария қоидаларини бузиш) билан айбланмоқда. Судланувчиларнинг 10 нафарига “қамоққа олиш”, яна 1 нафарига “уй қамоғи” эҳтиёт чораси қўлланган.
Эслатиб ўтамиз, 2025 йил 25 сентябрь куни Пискент, Бўка, Оққўрғон ва Қуйи Чирчиқ туманларидаги боғчаларда тарбияланаётган болалар овқатдан кейин заҳарлангани маълум бўлган эди. Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги қўмитаси маълумотига кўра, жами 1922 нафар бола тиббий кўрикдан ўтказилган. Уларнинг 959 нафарида клиник белгилари кузатилмагани учун уйига жавоб берилган, 269 бола даволаниб чиқарилган, кейинчалик яна 694 бола шифокорлар назоратида даволанган.
Дастлабки маълумотларга кўра, болаларнинг аҳволига боғчаларга етказиб берилган 3,2 фоизли кефир маҳсулоти сабаб бўлган бўлиши мумкин. Мазкур маҳсулот Оққўрғон туманидаги цехлардан бирида ишлаб чиқарилгани аниқланган. Суд жараёни давом этмоқда.
'Мурожаатлар билан ишлаш тизими янги босқичга чиқарилади'ning rasmi
Жамият Бугун 14:47
Мурожаатлар билан ишлаш тизими янги босқичга чиқарилади
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида аҳоли мурожаатлари билан ишлаш тизимини такомиллаштириш масалаларига бағишланган видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
'Ангренда 14 ёшли қизни зўрлаган 4 киши озодликдан маҳрум қилинди'ning rasmi
Жамият Бугун 14:20
Ангренда 14 ёшли қизни зўрлаган 4 киши озодликдан маҳрум қилинди
Бу ҳақда Олий суд матбуот котиби Азиз Обидов хабар берди.
'Ўзбекистонда 37 нафар ҳоким ёрдамчиси қамалди'ning rasmi
Жамият Бугун 11:02
Ўзбекистонда 37 нафар ҳоким ёрдамчиси қамалди
2025 йилда республика бўйича ҳоким ёрдамчиларига нисбатан коррупцияга оид қатор жиноят ишлари кўрилди.

In September 2025, a criminal case related to the mass poisoning of children in a number of preschool institutions in the Tashkent region is being considered in court. This was reported by the Supreme Court press secretary Aziz Obidov.
It is reported that on March 13, an open court proceeding began at the Buka District Court for Criminal Cases regarding incidents that occurred in the districts of Bekabad, Buka, Oqqo'rg'on, Piskent, and Quyi Chirchiq. Within the case, 11 individuals are charged under Part 4, paragraph "b" of Article 186 (production and sale of goods that do not meet safety requirements) and Part 1 of Article 257-1 (violation of sanitary rules) of the Criminal Code. The preventive measure of "detention" has been applied to 10 of the accused, and "house arrest" to 1 other.
We recall that on September 25, 2025, it became known that children in kindergartens in the Piskent, Buka, Oqqo'rg'on, and Quyi Chirchiq districts were poisoned after a meal. According to the Committee for Sanitary-Epidemiological Wellbeing and Public Health, a total of 1,922 children underwent medical examination. 959 of them were sent home as no clinical signs were observed, 269 children were treated and discharged, and subsequently, another 694 children were treated under medical supervision.
According to preliminary information, the cause of the children's condition may have been a 3.2% kefir product delivered to the kindergartens. This product was found to have been produced in one of the workshops in the Oqqo'rg'on district. The court proceedings are ongoing.