Тошкентдаги боғчада 3 ёшли бола калтакланди
Тошкент шаҳридаги хусусий мактабгача таълим муассасаси ходими 3 ёшли боғча тарбияланувчисини ҳақоратлаб, калтаклади. Бу ҳақда Болалар омбудсмани хабар берди.
Қайд этилишича, Болалар омбудсманига Тошкент шаҳрида яшовчи И.Н. ва Б.Н. (ота-она) томонидан мурожаат келиб тушган. Ўз мурожаатида ота-она 2021 йилда туғилган фарзанди хусусий мактабгача таълим муассасасида тарбияланишини, жорий йилнинг 29 июнь куни навбатчи тарбиячи Ш.К. (аёл) фарзандини уриб, ҳақоратлаганини билдирган.
И.А. нинг айтишича, ҳолат юзасидан муассаса мудирасига мурожаат қилиб, видеотасвир нусхасини олмоқчи бўлганида мудира томонидан рухсат берилмаган ва тарбиячига нисбатан ҳеч қандай чора кўрилмаган.
Болалар омбудсманининг Мактабгача ва мактаб таълими вазирлигига сўрови асосида мазкур ҳолат вазирлик мутасаддилари томонидан ўрганилган.
Ўрганиш натижасида боғча тарбиячиси Ш.К.га нисбатан ҳайфсан интизомий жазо чораси қўлланилди. Шунингдек, муассасанинг кейинги фаолияти давомида болаларга тазйиқ ҳолатларига йўл қўймаслик устидан вазирлик тизимли назорат қилиши билдирилди.
'Экология бўйича махсус комиссиянинг ваколатлари кенгайтирилди'ning rasmi
Жамият Бугун 16:46
Экология бўйича махсус комиссиянинг ваколатлари кенгайтирилди
Сўнгги пайтларда ҳаво тозалиги, чанг-тўзонлар ва экологик муаммолар барчамизнинг энг асосий муҳокама мавзуимизга айланди.
'Magic Safari боғида қизларга шилқимлик қилган шахсга ҳукм ўқилди'ning rasmi
Жамият Бугун 15:49
Magic Safari боғида қизларга шилқимлик қилган шахсга ҳукм ўқилди
Янгиҳаёт туманидаги боғда вояга етмаган қизларга нисбатан номуносиб ҳаракат қилган эркак 5 суткага қамалди ва жаримага тортилди.

A 3-year-old child was beaten in a kindergarten in Tashkent.
An employee of a private preschool institution in Tashkent city insulted and beat a 3-year-old nursery school attendee. The Children's Ombudsman reported this.
It has been noted that the Children's Ombudsman received an appeal from residents of Tashkent city, I.N. and B.N. (parents). In their appeal, the parents reported that their child, born in 2021, attending the private preschool, was beaten and insulted by the duty teacher, Sh.K. (female), on June 29th of this year.
According to I.A., when they attempted to approach the institution's director to obtain a copy of the video footage, permission was denied, and no action was taken against the teacher.
Upon the Children's Ombudsman's request to the Ministry of Preschool and School Education, the ministry officials investigated the matter.
As a result of the investigation, a disciplinary sanction of reprimand was issued against the nursery teacher Sh.K. Additionally, the ministry reported that it would systematically monitor the institution's future activities to prevent any acts of pressure on children.