2026 yil mart oyida Toshkent uchun yangi dizayn-kod tasdiqlandi. Hujjat uch oydan keyin kuchga kirishi belgilangan bo‘lsa-da, reklama bannerlarini demontaj qilish bo‘yicha reydlar 2025-yil aprelidan boshlab boshlandi.
Toshkent shahar hokimligi izohiga ko‘ra, eski reklama konstruksiyalari yangisiga almashtirilishi kerak. Buning uchun tadbirkorlar “reklama joyi pasporti”ni rasmiylashtirishi lozim. Uning qiymati oyiga 1 kvadrat metr uchun bazaviy hisoblash miqdorining 7 foizini tashkil etadi hamda yer koeffitsientiga qarab x1 dan x3 gacha hisoblanadi.
Mahalliy brend asoschilaridan biri Uz.news’ga bergan intervyusida demontaj ishlari yozdan noyabrgacha turli ko‘chalarda bosqichma-bosqich o‘tkazilganini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Shota Rustaveli ko‘chasida banner ogohlantirishsiz buzib tashlangan, Samarqand darvoza hududida esa ikki soat ichida olib tashlash talab qilingan. Tadbirkor reklama banneri yo‘qligi sabab mijozlar kamayganini, natijada ikki filial yopilganini aytadi. Uning hisobiga, banner va fasad ta’miri uchun qariyb 6 million so‘m va 300 dollar zarar ko‘rilgan.
Blommora gul do‘koni egasi Linar Gʻoziyev esa 4-mart kuni — mavsumning eng gavjum paytida bannerini yechishga majbur bo‘lganini bildirgan. Ularning aytishicha, ishchilar zarar yetkazmasligi uchun konstruksiyani o‘zlari demontaj qilgan. Mahalla yoki profilaktika inspektoridan aniq ko‘rsatma olishning imkoni bo‘lmagan. Natijada 8-mart arafasida banner bo‘lmagan sabab tasodifiy xaridorlar kamaygan. Yangi banner esa standartlarga muvofiq taxminan 6 million so‘mga tushishi aytilmoqda.
Yana bir tadbirkor 20-yanvar kuni banneri ogohlantirishsiz olib tashlanganini ma’lum qilgan. Uning aytishicha, hokimlik va Milliy gvardiya xodimlari reklama konstruksiyasini buzishni boshlagan. Tadbirkor konstruksiyani saqlab qolish uchun demontajni o‘zi tashkil qilib, 200 dollar to‘lagan. Bannerning o‘zi esa 2300 dollarga tushgan. Hozirda do‘konni xaridorlar topishi qiyinlashgani aytilmoqda.
Toshkent shahar hokimligida esa tadbirkorlar bu o‘zgarishlar haqida avvaldan OAV va ishchi guruhlar orqali ogohlantirilganini bildirdi. Ma’muriyatga ko‘ra, ular tadbirkorlar bilan muloqotga ochiq va mol-mulkka zarar yetkazilgani bo‘yicha rasmiy shikoyatlar kelib tushmagan.
Avvalroq sobiq deputat Rasul Kusherbayev ham bu jarayonlarni tanqid qilib, do‘konlar va reklama konstruksiyalarini buzish biznesga bosim sifatida baholanishi mumkinligini aytgandi. U hokimiyatni barcha ishlarni qonun doirasida olib borishga chaqirgan.

Entrepreneurs, however, say that this process is sometimes being carried out without prior notice and is causing damage to businesses.
In March 2026, a new design code for Tashkent was approved. Although the document was scheduled to come into force three months later, raids for dismantling advertising banners began as early as April 2025.
According to the Tashkent City Administration, old advertising structures must be replaced with new ones. For this, entrepreneurs must formalize an "advertising space passport." Its cost amounts to 7% of the base calculation amount per square meter per month and is calculated from x1 to x3 depending on the land coefficient.
One of the founders of a local brand said that dismantling work was carried out step-by-step on various streets from summer to November. According to him, a banner on Shota Rustaveli Street was destroyed without notice, and in the Samarkand Darvoza area, removal was demanded within two hours. The entrepreneur says that due to the absence of the advertising banner, the number of clients has decreased, resulting in the closure of two branches. According to his estimate, the damage for the banner and facade repair amounted to nearly 6 million soums and 300 dollars.
Linar Gazimov, the owner of the Bloomora flower shop, reported that on March 4th—the peak time of the season—he was forced to remove his banner. According to them, to avoid causing damage, they dismantled the structure themselves. There was no opportunity to receive clear instructions from the neighborhood or preventive inspection authorities. As a result, the lack of a banner before March 8th led to a decrease in casual customers. It is said that a new banner, compliant with standards, would cost approximately 6 million soums.
Another entrepreneur reported that on January 20th, his banner was removed without notice. According to him, employees of the administration and the National Guard began destroying the advertising structure. The entrepreneur organized the dismantling himself to preserve the structure and paid 200 dollars. The banner itself cost 2300 dollars. It is now said that it has become more difficult for customers to find the shop.
The Tashkent City Administration, however, stated that entrepreneurs were previously informed about these changes through mass media and working groups. According to the administration, they are open to communication with entrepreneurs and no official complaints regarding damage to property have been received.
Earlier, former deputy Rasul Kusherbaev also criticized these processes, saying that the destruction of shops and advertising structures could be assessed as pressure on businesses. He called on the authorities to conduct all affairs within the framework of the law.