Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirda 2003 yilda tug‘ilgan, Toshkent shahrida yashovchi fuqaro boshqaruvidagi “Nexia-3” avtomobili Chilonzor tumanidagi “Erkin” YPH maskanida to‘xtatilib, ko‘zdan kechirildi. Natijada avtomashina salonidan sof og‘irligi 4 kg 811 gramm bo‘lgan “Alfa PVP” sintetik narkotik moddasi aniqlandi va ashyoviy dalil sifatida olindi.
Mazkur holat yuzasidan DXX Tergov boshqarmasi tomonidan Jinoyat kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, gumonlanuvchiga nisbatan qamoq ehtiyot chorasi qo‘llandi.
Shuningdek, Andijon viloyati Marhamat tumani hududida o‘tgan tezkor tadbirda davlat chegarasi orqali uloqtirilgan qutini qabul qilib olgan ikki nafar mahalliy fuqaro uslandi. Quti ko‘zdan kechirilganda, uning ichida 9 988 dona “Zardeks” nomli kuchli ta’sir qiluvchi dori vositalari borligi ma’lum bo‘ldi.
Ushbu holat bo‘yicha ham jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, gumonlanuvchilarga nisbatan qamoq ehtiyot chorasi qo‘llandi. Tergov harakatlari davom etmoqda.

Image of 'Drugs and potent psychotropic substances smuggled from abroad have been seized.'
During an urgent operation conducted by State Security Service officers, a "Nexia-3" car under the control of a citizen born in 2003 and residing in Tashkent city was stopped and inspected at the "Erkin" LLC base in Chilanzar district. As a result, a synthetic narcotic substance "Alpha-PVP" with a net weight of 4 kg 811 grams was discovered in the car's salon and seized as material evidence.
Regarding this incident, the Investigation Department of the SSS initiated a criminal case under the relevant articles of the Criminal Code, and a measure of restraint in the form of detention was applied against the suspect.
Furthermore, during an urgent operation conducted in the territory of Marhamat district, Andijan region, two local citizens who received a parcel smuggled across the state border were detained. Upon inspection of the parcel, it was found to contain 9,988 units of a potent medicinal product named "Zardex".
A criminal case was also initiated regarding this incident, and a measure of restraint in the form of detention was applied against the suspects. Investigative actions are ongoing.