Qozog‘iston, O‘zbekiston va Qirg‘iziston chigirtkalarni yo‘q qilish uchun birga ish yuritadi.
Qozog‘iston, O‘zbekiston va Qirg‘iziston chigirtkalarga qarshi kurashish bo‘yicha kuchlarni birlashtirib, mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash yo‘lida hamkorlikni yo‘lga qo‘ymoqda. Bu haqda “Kazinform” yozmoqda.
Qayd etilishicha, Ostona shahrida o‘tkazilgan Yevropa va O‘rta Yer dengizi o‘simliklarni himoya qilish tashkiloti (EPPO) ishchi guruhi yig‘ilishi doirasida Qozog‘iston, O‘zbekiston va Qirg‘iziston fitosanitariya xizmatlari rahbarlari uchrashuv o‘tkazdi. Muloqotda asosiy mavzu – chigirtkalarga qarshi himoya choralarini kuchaytirish bo‘ldi. Ishtirokchilar mamlakatlarda mavsumiy hasharotlarga qarshi kurashish bo‘yicha samarali chora-tadbirlarni amalga oshirish bo‘yicha mavjud amaliyot bilan tanishtirildi.
“Locust.uz” tizimi taqdimoti o‘tkazildi. Bu chigirtka tuxum qo‘ygan hududlar, kimyoviy tozalash ishlari olib borilgan hududlar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni qayd etuvchi elektron platforma bo‘lib, vaziyatni to‘g‘ri baholash imkonini beradi. Tizim, shuningdek, transport vositalariga o‘rnatilgan GPS qurilmalari yordamida maxsus jihozlar harakatini kuzatib boradi. Bu vaziyatni o‘z vaqtida baholash va katta maydonlarda chigirtka tarqalishining oldini olish imkonini beradi.
Muzokaralar yakunlari bo‘yicha tomonlar hamkorlikni yanada mustahkamlash, xalqaro fitosanitariya standartlarini joriy etish va axborot almashinuvini rivojlantirishga kelishib oldi. Tomonlar chegara hududlarida chigirtkalarga qarshi kurashish, fitosanitariya holati, o‘rganish natijalari, zararli organizmlarning tarqalishi va ko‘rilgan choralar to‘g‘risida tezkor ma’lumotlar almashinuvini ta’minlash bo‘yicha hamkorlikka alohida e’tibor qaratadi. Shuningdek, fitosanitariya sertifikatlari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni samarali va muntazam almashish uchun axborot tizimlarini birlashtirish ko‘zda tutilgan.
Qishloq xo‘jaligi vaziri o‘rinbosari Yermek Kenjexanuli “Jibek Joly” telekanalida ma’lum qilishicha, Qozog‘istonda 2 million gektargacha maydon chigirtkalar xavfi ostida. G‘arbiy Qozog‘iston viloyatida chigirtkalarga qarshi kurashda ilk bor agrodronlardan foydalanildi.
O‘zbekistonda 2025 yilda 608 ming gektar maydonda chigirtka tarqalishi prognoz qilingan. Biroq iqlim o‘zgarishi, yil sain havo haroratining oshib borayotgani zararli chigirtkalar maydoni kengayishiga olib kelishi mumkin. Chigirtka bosqini bilan bog‘liq barcha murojaatlarni o‘z vaqtida bartaraf etish maqsadida hududlarda tezkor shtablar tashkil etilib, chigirtka xizmati 24/7 rejimiga o‘tkazilgan.

Kazakhstan, Uzbekistan, and Kyrgyzstan will work together to eradicate locusts.
Kazakhstan, Uzbekistan, and Kyrgyzstan are uniting their forces to fight against locusts, paving the way for regional security collaboration. This was reported by “Kazinform”.
It is noted that within the framework of the European and Mediterranean Plant Protection Organization (EPPO) working group meeting held in Astana, the heads of the phytosanitary services of Kazakhstan, Uzbekistan, and Kyrgyzstan held a meeting. The main topic of discussion was strengthening the measures against locusts. Participants were introduced to the existing practices in their countries for implementing effective measures against seasonal pests.
The presentation of the “Locust.uz” system was held. This is an electronic platform that records information about areas where locust eggs are laid and areas that have been chemically treated, providing an opportunity for accurate situation assessment. The system also monitors the movement of specialized equipment through GPS devices installed on vehicles, allowing timely assessment of the situation and preventing the spread of locusts over large areas.
Following the discussions, the parties agreed to further strengthen cooperation, implement international phytosanitary standards, and develop information exchange. Special attention will be paid to cooperation in combating locusts in border areas, phytosanitary conditions, research results, the spread of harmful organisms, and the measures taken. Furthermore, it is planned to integrate information systems for effective and regular exchange of information about phytosanitary certificates.
According to the deputy minister of agriculture, Yermek Kenzhehanuly, speaking on the “Jibek Joly” TV channel, up to 2 million hectares in Kazakhstan are at risk of locust infestation. For the first time in the West Kazakhstan region, agrodrones have been used in the fight against locusts.
In Uzbekistan, a spread of locusts over an area of 608 thousand hectares is predicted by the year 2025. However, climate change and the rising temperature could lead to an expansion of the harmful locust areas. To address all locust-related issues promptly, rapid response teams have been organized in the regions, and the locust service has been switched to a 24/7 mode.