Sho‘r ovqat oshqozon saratonini keltirib chiqarishi mumkin
Mutaxassislar uzoq vaqtda buyon chipslar, gazlangan ichimliklar va boshqa "zararli" oziq-ovqatlarga haddan tashqari berilib ketish oshqozon uchun xavf tug‘dirishidan ogohlantirib kelishadi. Biroq, xavf nafaqat mahsulotlarda, balki tuz va shakarni ortiqcha iste’mol qilishda ham yashiringan, bu haqda tibbiyot fanlari nomzodi, gastroyenterolog Andrey Xaritonov aytib o‘tdi.
"Muntazam ravishda iste’mol qilinadigan juda sho‘r ovqat oshqozon hujayralarining bo‘linish tezligini oshiradi, bu esa har doim hujayrada "sinish" va saraton rivojlanish xavfini keltirib chiqaradi," - dedi u.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti tavsiyalariga ko‘ra, besh grammdan ortiq bo‘lmagan tuz (taxminan bir choy qoshiq) va 25 gramm shakar (taxminan olti choy qoshiq) xavfsiz kunlik doza hisoblanadi. Ushbu me’yorlarning oshib ketishi organizmga qo‘shimcha yuklama beradi va nafaqat oshqozon-ichak kasalliklarini, balki boshqa jiddiy patologiyalarni ham keltirib chiqarishi mumkin.

Experts have long warned that excessive consumption of chips, carbonated drinks, and other "harmful" foods can pose a threat to the stomach. However, the danger lies not only in the products but also in the excessive intake of salt and sugar, as mentioned by Andrey Kharitonov, a candidate of medical sciences, gastroenterologist he pointed out.
"Regular consumption of very salty food increases the division speed of stomach cells, which always leads to 'breakage' in the cell and raises the risk of cancer development," - he said.
According to the World Health Organization's recommendations, a safe daily dose is not more than five grams of salt (approximately one teaspoon) and 25 grams of sugar (approximately six teaspoons). Exceeding these norms imposes an additional burden on the body and can cause not only gastrointestinal diseases but also other serious pathologies.