Bolalar oromgohlariga borish uchun qanday tibbiy ma’lumotnoma talab etiladi?
Canoqli kunlardan keyin bolajonlarning yozgi ta’til mavsumi boshlanadi. Bu davrda ular sog‘lomlashtirish oromgohlarida hordiq chiqarishni xush ko‘radi.
'Bolalar oromgohlariga borish uchun qanday tibbiy ma’lumotnoma talab etiladi?'ning rasmi
SSV Matbuot xizmati maktab o‘quvchilari sog‘lomlashtirish oromgohlariga borishi uchun talab etiladigan tibbiy ma’lumotnomalar haqida ma’lumot berdi.
— Avvalo, ushbu maskanlarga 7-14 yoshli bolalar qamrab olinishini aytish joiz, — deydi Sog‘liqni saqlash vazirligi Bolalikni muhofaza qilish bo‘limi bosh mutaxassisi Nilufar Mansurova. — Ular ketishdan bir necha kun oldin hududiy oilaviy poliklinika yoki oilaviy shifokor punkti yoxud oilaviy poliklinikada shifokor ko‘rigidan o‘tkaziladi hamda shundan keyin bolaning sog‘lig‘i to‘g‘risida 079 shakldagi ma’lumotnoma to‘ldiriladi.
Tibbiy ko‘rik vaqtida bolaning umumiy ahvoli baholanadi. U sog‘lom bo‘lsa, ya’ni oromgohga borishiga to‘sqinlik qiladigan hech qanday monelik aniqlanmasa, ma’lumotnoma rasmiylashtiriladi.
Mazkur hujjatda bolaning ism-sharifi, yoshi, yashash manzili, ota-onasining telefon raqami, ta’lim olayotgan maktabi va sinfi hamda qaysi hududiy poliklinikaga qarashliligi ko‘rsatiladi.
Shuningdek, ma’lumotnomada quyidagilar bo‘lishi kerak:
• sog‘lig‘i to‘g‘risidagi ma’lumot, ya’ni tashxisi (“D” nazoratida turgan bo‘lsa, o‘sha holatdagi tashxisi);
• umumiy allergik holati (biron bir narsaga allergiyasi mavjudligi);
• shu paytga qadar qaysi kasalliklarni o‘tkazgani (qizamiq, ko‘kyo‘tal, tepki, gepatit va hokazo);
• qoqshol hamda qizamiqqa qarshi oxirgi emlangan sanasi;
• jismoniy rivojlanishi va jismoniy guruhi (tavsiya etilgan tartibi  ko‘rsatilgan holda).
• Har bir bola hamshira tomonidan pedikulyoz bo‘yicha ham tekshiruvdan o‘tkaziladi.
Sog‘liqni saqlash tizimi raqamlashtirilayotgan hozirgi davrda tibbiy ma’lumotnoma olish hech qanday qiyinchilik tug‘dirmaydi.
SSVning ma’lum qilishicha, bolajonlarimiz oromgohlarda ham tibbiyot xodimlari nazoratida bo‘ladi. Barcha dam olish maskanlarida tibbiy punktlar tashkil etilib, ular malakali shifokor va hamshiralar hamda zarur dori-darmonlar bilan to‘liq ta’minlanadi.

What medical certificate is required for going to children's camps?
After a few days, the summer vacation season for the children will begin. During this period, they enjoy spending their time at health improvement camps.
Image of 'What medical certificate is required for going to children's camps?'
The Press Service of the Ministry of Health provided information about the medical certificates required for school students to attend health camps.
— Firstly, it's worth mentioning that these sites cover children of 7-14 years old, — says Nilufar Mansurova, the chief specialist of the Child Protection Department at the Ministry of Health. — A few days before departure, they undergo a medical examination at a local family clinic or family doctor's office, and then a medical certificate in form 079 is filled out for the child.
During the medical examination, the child's general health is assessed. If they are healthy, meaning no contraindications to attending the camp are found, the certificate is formalized.
This document specifies the child's full name, age, home address, the parents' phone number, the school and class they attend, and which local clinic they are assigned to.
Additionally, the certificate must include:
• health information, namely the diagnosis (if under "D" supervision, the diagnosis at that state);
• overall allergic conditions (any existing allergies);
• past illnesses (measles, mumps, whooping cough, hepatitis, etc.);
• date of the last vaccination against diphtheria and measles;
• physical development and physical group (as recommended);
• Each child is also checked for lice by a nurse.
In the current era of digitalization in the healthcare system, obtaining a medical certificate is not difficult.
According to the Ministry of Health, our dear children will also be under medical supervision at camps. Medical stations are organized at all recreation places, fully staffed with qualified doctors and nurses and equipped with necessary medications.