Markaziy bank bir oyda 6 ta bankni jarimaga tortdi
Markaziy bankning Bank nazorati qo‘mitasi tomonidan aprel oyidagi yig‘ilishlarida (8 marta) 45 ta masala ko‘rib chiqildi va tegishli qarorlar qabul qilingan. Shu bilan birga, kredit tashkilotlarining moliyaviy holatiga oid 19 ta masala — Markaziy bankning ko‘rsatmalari va prudensial me’yorlari talablarining bajarilishi, tijorat banklari va mikromoliya tashkilotlarida o‘tkazilgan inspeksiya natijalari ham muhokama qilingan.
To‘lov tizimi operatori va to‘lov tashkilotlari tomonidan ustav kapitalining eng kam miqdorini shakllantirilishi hamda tashkiliy-huquqiy shaklini aksiyadorlik jamiyatiga o‘zgartirilishi bo‘yicha qonunchilik talablariga rioya qilinmagani uchun 1 ta to‘lov tizimi operatori va 3 ta to‘lov tashkiloti chora hamda sanksiyalar qo‘llanilishi to‘g‘risida ogohlantirildi.
Markaziy bank tomonidan o‘tkazilgan o‘rganish va inspeksiya tekshiruvlari davomida aniqlangan qoidabuzarliklar hamda jismoniy shaxslarga bank hisobvaraqlari ochish va ularni ro‘yxatdan o‘tkazish bo‘yicha belgilangan talablar ta’minlanmagani uchun 6 ta bank, 3 ta lombard va 2 ta mikromoliya tashkilotiga nisbatan jarima sanksiyasi qo‘llanildi.

The Central Bank fined six banks in one month.
The Central Bank fined 6 commercial banks in April 2025. This was reported by the bank's press service here.
During the meetings in April (8 times), the Bank Control Committee of the Central Bank reviewed 45 issues and appropriate decisions were made. At the same time, 19 issues related to the financial condition of credit organizations — the compliance with the instructions and prudential standards of the Central Bank, and the results of inspections conducted at commercial banks and microfinance organizations were also discussed.
One payment system operator and 3 payment institutions were warned about the application of measures and sanctions due to non-compliance with the legislative requirements on forming the minimum amount of charter capital and changing the organizational and legal form to a joint-stock company .
During the examinations and inspections conducted by the Central Bank, violations were identified, and due to the non-compliance with the established requirements for opening bank accounts for individuals and their registration, fines were imposed on 6 banks, 3 pawnshops, and 2 microfinance institutions.
Society Today 17:44
Image of 'The National Pedagogical University of Uzbekistan was established.'
Society Today 16:07
The National Pedagogical University of Uzbekistan was established.
Professors-teachers are admitted based on a competition.
Image of 'In the Czech Republic, tourists discovered a treasure in the mountains.'
In the Czech Republic, tourists discovered a treasure in the mountains.
The coins that came out of it themselves weigh 3.7 kilograms and are valued at 360 thousand dollars.
Image of 'Starting from July 1, medical personnel in family clinics will work only on a full-time basis.'
Society Today 13:25
Starting from July 1, medical personnel in family clinics will work only on a full-time basis.
This change will be implemented only in certain areas of Uzbekistan.
Image of 'The salaries of some doctors will be increased.'
Society Today 10:55
The salaries of some doctors will be increased.
The salaries of doctors will be increased by 20 percent, and the salaries of mid-level medical workers - by 10 percent.