Ko‘chmas mulk bozoridagi faollik ketma-ket ikki oylik pasayishdan so‘ng, aprel oyida barqaror tiklanishni ko‘rsatdi. Oy davomida bitimlar hajmi 20 foizga oshib, 24 mingtani tashkil etdi. Bu haqda Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazining hisobotida keltirilgan.
Aprel oyida ko‘chmas mulk bozoridagi hududiy dinamika barqaror o‘sishni ko‘rsatib, respublikaning hech qaysi hududida bitimlar hajmida pasayish qayd etilmadi.
Faollikning eng sezilarli o‘sishi Namanganda (39 foiz), Samarqand (29 foiz) va Buxoro viloyatlarida (27 foiz) qayd etildi.
Aprel oyida O‘zbekistonda ikkilamchi bozorda uy-joylarning o‘rtacha narx o‘tgan oyga nisbatan 1,3 foizga oshdi.
Yillik hisobda o‘sish 2,4 foizni tashkil etdi. O‘sish sur’atlari Jizzax, Surxondaryo va Xorazm viloyatlari, shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasida yuqori qayd etilgan.
Aprel oyida Toshkent shahri ko‘chmas mulk bozori nisbatan barqarorlikni ko‘rsatdi. Ikkilamchi bozorda uy-joylarning o‘rtacha narxi deyarli o‘zgarmagan (0,3 foiz pasayish).
Yillik hisobda ham birlamchi, ham ikkilamchi ko‘chmas mulk bozorlarida narxlarning pasayishi kuzatildi.
Ikkilamchi uy-joylarning o‘rtacha narxi 6,3 foizga kamaygan bo‘lsa, birlamchi uy-joy segmentida esa pasayish 4,2 foizni tashkil etdi. Ikkilamchi uy-joy narxlarining eng katta pasayishi Chilonzor (10,7 foiz), Mirzo Ulug‘bek (9,4 foiz) va Yashnobod (8,2 foiz) tumanlarida kuzatildi.
Birlamchi uy-joy narxlarining eng sezilarli pasayishi Uchtepa (15,3 foiz), Shayxontoxur (13,3 foiz) va Yunusobod (8,8 foiz) tumanlarida kuzatildi.
Aprel oyida Toshkent shahrida ijara narxlarining barqarorligi kuzatildi. O‘rtacha ijara narxi o‘tgan oydagi ko‘rsatkichni saqlanib qoldi va bir kvadrat metr uchun 8,1 dollarni tashkil etdi.
Poytaxtning Mirobod, Shayxontohur va Yakkasaroy tumanlarida ijara narxi nisbatan yuqoriligicha qolmoqda. Ushbu tumanlarda ijara narxi bir kvadrat metr uchun o‘rtacha 10,4 dollarni tashkil etadi.
Yillik hisobda o‘rtacha ijara narxlarining pasayishi sekinlashib, 3 foizni tashkil etdi. Yil davomida ijara narxlarining eng sezilarli pasayishi Uchtepa, Yunusobod va Mirzo-Ulug‘bek tumanlarida qayd etildi.

After two consecutive months of decline, the real estate market showed a steady recovery in April. The volume of transactions increased by 20 percent over the month, amounting to 24,000. This was reported in the report of the Center for Economic Research and Reforms.
The regional dynamics in the real estate market in April demonstrated a stable growth, with no regions recording a decrease in the volume of transactions.
The most significant growth in activity was recorded in Namangan (39 percent), Samarkand (29 percent), and Bukhara regions (27 percent).
In April, the average price of residential properties in the secondary market in Uzbekistan increased by 1.3 percent compared to the previous month.
The annual growth amounted to 2.4 percent. The highest growth rates were recorded in Jizzakh, Surkhandarya, and Khorezm regions, as well as in the Republic of Karakalpakstan.
The real estate market in Tashkent city demonstrated relative stability in April. The average price of residential properties in the secondary market remained almost unchanged (decreased by 0.3 percent).
The annual account showed a decrease in prices in both the primary and secondary real estate markets.
The average price of secondary residential properties decreased by 6.3 percent, while the decrease in the primary residential segment was 4.2 percent. The largest decrease in secondary residential property prices was observed in Chilanzar (10.7 percent), Mirzo Ulugbek (9.4 percent), and Yashnobod (8.2 percent) districts.
The most significant decrease in primary residential property prices was observed in Uchtepa (15.3 percent), Shaykhontohur (13.3 percent), and Yunusabad (8.8 percent) districts.
Rental prices in Tashkent city in April remained stable. The average rental price maintained its previous month's level, amounting to 8.1 dollars per square meter.
The rental prices in the capital's Mirabad, Shaykhontohur, and Yakkasaray districts remain relatively high. In these districts, the rental price averages 10.4 dollars per square meter.
The annual account showed a slow down in the decrease of average rental prices to 3 percent. The most significant decrease in rental prices over the year was recorded in Uchtepa, Yunusabad, and Mirzo-Ulugbek districts.