Ma’lum bo‘lishicha, 1999-yilda tug‘ilgan, ushbu benzin quyish shoxobchasida ishchi-operator bo‘lib ishlovchi fuqaro I.K. 27-mart kuni soat 13:30 larda tanishi Z.R.ning uyiga borib, benzin quyish shoxobchasidagi 10 tonnalik sisternaning ichini tozalash kerakligini, evaziga ish yakunlangandan so‘ng xizmat haqini berishini aytgan.
So‘ng Z.R. vaqti yo‘qligini va farzandi M.O. bilan birgalikda sisternani ichini tozalashini aytgan. Fuqaro I.K. 2004-yilda tug‘ilgan M.O. bilan birgalikda soat 15:30 larda benzin quyish shoxobchaning sisternasini tozalashni boshlagan.
Ish davomida M.O. sisternaning ichiga narvon qo‘yib, qo‘lida belkurak bilan tushib tozalayotgan vaqtda sisterna ichidagi yoqilg‘i qoldiqlari hididan zaharlanib, hushidan ketgan.
Bu holatni I.K. ko‘rib, unga yordam berish uchun sisterna ichiga tushib, M.O.ni ko‘tarib chiqayotgan vaqtida o‘zi ham hushini yo‘qotishni boshlagan. Shu vaqtda I.K.ning ukasi O.O. kiyimidan ushlab tortib olgan, M.O. esa sisterna ichida hushsiz qolib ketib, vafot etgan.
Ma’lumot uchun, Z.R. va farzandi M.O. 2024-yil davomida ushbu benzin quyish shoxobchasining sisternalarini 4 marta tozalab bergan va evaziga har biri uchun 100-150 ming so‘m olgan.

On March 27 of this year, in the Shovot District of the Khorezm region, a young man born in 2004 fell into a large gasoline cistern and died without getting out. About this is the head of the press service of the prosecutor general's Office Hayat Shamsutdinov “Darakchi.uz " reported to”
According to the report, the doctor of the Medical Association of the Shovot District of the Khorezm region appealed to the IIB and said that a person who was around 19-20 years old died inside the cistern of the petrol station “Shohabad 2022” LLC in the district.
It turned out that a citizen I, born in 1999, who works as a worker-operator at this gas station.K. On March 27, at about 13: 30, an acquaintance Z.R.ning went to his home and said that he needed to clean the inside of a 10-ton cistern at a gas station, in exchange for a service fee upon completion of the work.
Then Z.R. did not have time and the child M.O. together with sisternani said that he would clean the inside. Citizen I.K. M. in 2004.O. in conjunction with, at around 3:30 p.m., gasoline injection began cleaning the station's cistern.
During the work, M.O. while placing a ladder inside the cistern and descending and cleaning with a shovel in his hand, Cisterna was poisoned by the smell of fuel residue inside and fainted.
This is the case of I.K. seeing, to help him fall into the cistern, M.O.ni during the ascent, he himself began to lose consciousness. At this time I.K.brother of O.O. grabbed by his clothes, M.O. esa was knocked unconscious in the cistern and died.
For reference, Z.R. and his child M.O. During 2024, this gasoline station cleaned the cisterns 4 times and received 100-150 thousand rubles for each in return.